Logo
Print this page

Έκλεισε με... "Νίκη" τον πρώτο γύρο, 81-61 τον Ιωνικό στα Διαβατά

Κορυφαίος για τη Νίκη ο αρχηγός της, Παναγιώτης Τσώλης, με 29 πόντους Κορυφαίος για τη Νίκη ο αρχηγός της, Παναγιώτης Τσώλης, με 29 πόντους

Με είκοσι πόντους διαφορά (61-81) κέρδισε η Νίκη Βόλου τον Ιωνικό εκτός έδρας, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής. Χρονικό σημείο - "κλειδί" για το "ροζ φύλλο" των κυανόλευκων ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν κι έχτισαν τη μεγάλη υπέρ τους διαφορά. Εξαιρετική εμφάνιση του αρχηγού των Βολιωτών, Παναγιώτη Τσώλη, που πέτυχε 29 πόντους με έξι(!) τρίποντα, πολύ καλή αγωνιστική παρουσία κι από τους Κουτίνα (25π.), Παπακώστα (17π.). Να σημειωθεί ότι ο Φαίακας Κέρκυρας έχασε από τη Νικόπολη στην Πρέβεζα και ο Πρωτέας Γρεβενών στην έδρα του από τον πρωτοπόρο πλέον Φίλιπππο Βέροιας κι έτσι η Νίκη είναι τρίτη με έναν βαθμό διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας συνεχώς το υπέρ τους προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τη Νίκη στο +4 (15-19), ενώ στο 18', το τρίποντο του Παναγιώτη Τσώλη έστειλε την διαφορά υπέρ των κυανόλευκων στους εννιά. Παρ' όλα αυτά, ο Ιωνικός είχε απαντήσεις, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να κατεβάσει την εις βάρος του διαφορά στους έξι (36-42).

Στην επανάληψη, οι Βολιώτες μπήκαν δυνατά, διορθώνοντας τα λάθη τους, κυρίως στην αμυντική τους συμπεριφορά. Αυτό, σε συνδυασμό με το επιθετικό "κρεσέντο" του Τσώλη, έφτιαξαν ένα επιμέρους σκορ 26-10 υπέρ της Νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 30' να είναι 46-68. Όπως γίνεται ευκόλως αντιληπτό, η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο, με τους Πετρόπουλο και Πρέκα να ανοίγουν το "rotation" τους και να χρησιμοποιούν όλους τους καλαθοσφαιριστές τους.
Το τελικό σκορ ήταν το 61-81, με τη Νίκη να καλείται να ταξιδέψει ξανά στο Νομό Θεσσαλονίκης την επόμενη Κυριακή, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ζέφυρο, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-42, 46-68, 61-81

Ιωνικός (Πετρόπουλος): Μυτακίδης 10, Ιγγλέζος, Γεωργιάδης 10, Κούτε 9 (1), Μαδεμλής 8, Χαρίστος, Γιαννούλης 5, Σιδηροηλίας 2, Αναστασιάδης, Παουλεάνου 6 (1), Βαρίτης 11 (1)

Νίκη Βόλου (Πρέκας - Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 4 (1), Αναγνωστόπουλος, Καφάσης, Κουτίνας 25 (3), Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 29 (6), Λωρίτης, Παπακώστας 17