Ασταμάτητη η Νίκη Β., 94-71 την Πτολεμαΐδα

Φάση από τον αγώνα με πρωταγωνιστή τον Διγενή Φάση από τον αγώνα με πρωταγωνιστή τον Διγενή

Με φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο οι παίκτες της Νίκης έδωσαν το δικό τους show και έκαναν επιμέρους σκορ 28-13, η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα επικράτησε με 94-71 της Πτολεμαΐδας, η οποία μέχρι το 27.30’ ήταν κοντά στο σκορ με τρεις πόντους, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους, που έκαναν το 3Χ3.

Μάλιστα για τους Βολιώτες, δεν έφτανε η ατυχία της μη χρησιμοποίησης του βασικού τους πλέι μέικερ Γεωργίου, που ήταν στον πάγκο με διάστρεμμα από τον προηγούμενο αγώνα στη Βέροια, έπαθε την ίδια ζημιά και ο Τοκατλίδης στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο θεωρητικά τρίτος «άσος» της ομάδας, ο Μανώλης Αναγνωστόπουλος όχι μόνο ανταποκρίθηκε, αλλά όσο έπαιξε ήταν άριστος οργανωτικά και εκτελεστικά.

Οι κυανόλευκοι μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, πήραν διαφορά επτά πόντων στο ημίχρονο (47-40), ενώ στο 24’ έφτασαν στο +11 (56-45) με καλάθι του Παπακώστα.

Ωστόσο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν στους τρεις 2.30’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Κλασίδη με δύο συνεχόμενα τρίποντα να κάνει το 61-58, σκορ που μέχρι τα 8.45’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης είχε γίνει με οκτώ αναπάντητους πόντους της Νίκης 69-58.

Το σερί άρχισε με δίποντο του Κουτίνα μετά από ασίστ του Τσιώλη και συνεχίστηκε με δύο τρίποντα από Διγενή και Αναγνωστόπουλο (οι πρώτοι πόντοι της 4ης περιόδου).

Νέο εύστοχο σουτ του Διγενή έξω από τα 6.75 μετά τη μείωση σε 69-60 έφερε το 72-60 και το γκολ-φάουλ του Παπακώστα στα 6.53’ σε 75-62. Το σόλο Κουτίνα στα 6.02’ διατήρησε το +13 (77-64) και το νέο τρίποντο του Αναγνωστόπουλου από ασίστ του Παπακώστα άρχισε να δίνει διαστάσεις στη διαφορά (80-64, +16) στα 2.10’.

Η Πτολεμαΐδα έριξε προς στιγμή τη διαφορά στους 11 (80-68), αλλά ακολούθησε νέο σερί 8-0 με δύο τρίποντα από Παπακώστα και Κουτίνα ως το 37’ (86-69), αλλά και καλάθι πάλι από τον Παπακώστα στα 2.20’ (88-69).

Επομένως από το 30’ έως το 38’ οι παίκτες της βολιώτικης ομάδας σημείωσαν πέντε τρίποντα και ένα έμμεσο, ανοίγοντας κατά πολύ την ψαλίδα.

Όλα είχαν κριθεί και απέμενε να μάθουν οι 500 περίπου θεατές το τελικό σκορ, που ήταν το 94-71, με τη Νίκη να επικρατεί με 23 πόντους διαφορά.

Να τονιστεί ότι στο ημίχρονο ο πρόεδρος της Δ.Ε. καλαθοσφαίρισης της Νίκης, Μπάμπης Τουτουντζόγλου, καλωσόρισε παιδιά από το Ορφανοτροφείο του Βόλου και υποσχέθηκε όποια θέλουν ότι μπορούν να παρακολουθούν δωρεάν τις προπονήσεις της ακαδημίας.

Πριν τον αγώνα κοντά στα παιδιά που φιλοξενούνται στο Ορφανοτροφείο Βόλου βρέθηκαν μέλη της Διοικούσας Επιτροπής του μπάσκετ της Νίκης Βόλου και παίκτες της ομάδας Παπαζήσης Παναγιώτης και Λωρίτης Κώστας. Τα μέλη της Διοίκησης κι οι παίκτες μοίρασαν φανέλες, φόρμες και μπάλες στα παιδιά, καθώς και εισιτήρια για το παιχνίδι με τον ΑΠΣ Πτολεμαΐδας. H ομάδα θα καθιερώσει παιδική κερκίδα στο Κλειστό Γυμναστήριο σε κάθε εντός έδρας αγώνες με παιδιά των ακαδημιών κι από Ιδρύματα της πόλης. Η Διοικούσα Επιτροπή του μπάσκετ συγχαίρει τους παίκτες και το προπονητικό team κι ευχαριστεί την ΕΨΑ, για την προσφορά αναψυκτικών στα παιδιά.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-40, 66-58, 94-71

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Διγενής 7 (2), Στεργιούλας-Παπαζήσης 2, Αναγνωστόπουλος 15 (3), Καφάσης, Κουτίνας 16 (1), Τσαβές 8, Βλήτσιος 2, Τσώλης 23, Παπακώστας 21 (2), Τοκατλίδης, Αγάλου-Λωρίτης

ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ (Κυρατζής): Κλασίδης 13 (3), Σεϊντής 2, Καλομενίδης 5 (1), Εσπερίδης, Αργυρόπουλος 1, Τσολάκης 3 (1), Σαχπαζίδης 9 (2), Πανίδης 6, Πουτούκης 3, Αθανασιάδης 2, Σαρρής 25, Μαστροδημήτρης 2