Iδανική πρεμιέρα για την Μεταμόρφωση

Ιδανική πρεμιέρα για τη Μεταμόρφωση στη Γ' Εθνική. Στο κλειστό "Βάκης Παρασκευόπουλος" επικράτησε 80-68 του Μακεδονικού και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν. Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και έπαιξαν δίχως αυτοσυγκέντρωση. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Μακεδονικό να είναι κοντά στο σκορ, 16-19 στο 10' και 36-37 στο 20', καθώς οι της Μεταμόρφωσης υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στην άμυνα και είχαν αστοχία. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι πάικτες του Θανάση Φλεβάρη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Το κατάφεραν με δυνατή άμυνα στην τρίτη περίοδο. Πέτυχαν σουτ απ' έξω, βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, οι Νάνης, Παρασκευάς κυριάρχησαν και ο Γιωτόπουλος είχε πολύ καλή επαφή με το καλάθι. Έτσι, οι "κιτρινόμαυροι" προηγήθηκαν 58-53 και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφθασαν σε εύκολη νίκη. Η διαφορά πήγε μέχρι τους 14, για να κλείσει στο τελικό 80-69.

Μεταμόρφωση Βόλου – Μακεδονικός 80-69
Δεκάλεπτα: 16-19, 36-37, 58-53, 80-69
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Χατζηχαρίσης
Μεταμόρφωση Βόλου (Φλεβάρης): Αγκρής, Πανταζής 8 (2), Ζήσης, Παπούλιας 11, Νάνης 17 (3), Παρασκευάς 19, Σκαμάγκας, Τσιτσιγιάννης 2, Φωσσές 8, Γιωτόπουλος 14 (4), Ρώσσιος, Χαρχαρής.
Μακεδονικός (Τσούρμας): Χαρτόπουλος 12, Κοντσές, Ντισλής 14 (2), Μιχαηλίδης 12 (1), Λυχριδάς, Κομμάτας, Χαλάτσης, Παρχαρίδης, Πηλακούτας 2, Μποβασιανός 8, Νταράκης 21, Γραβάνης.