Φινάλε με ήττα για τη Μεταμόρφωση

Με ήττα έκλεισε τους αγώνες της στο Super Cup Θεσσαλίας η Μεταμόρφωση μιας και έχασε 71-81 από την Καρδίτσα στο κλειστό "Βάκης Παρασκευόπουλος" σήμερα το απόγευμα. Η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη πλήρωσε την κακή της περιφερειακή άμυνα αφού δέχθηκε συνολικά 13 τρίποντα. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο, δεν είχαν καλή συνεννόηση στο αμυντικό κομμάτι οι παίκτες της, με αποτέλεσμα οι Καρδιτσιώτες να πάρουν διαφορά είκοσι πόντων (ημίχρονο 30-50). Η Μεταμόρφωση έπαιξε πιο σκληρά στη συνέχεια, κατάφερε να μειώσει στους έξι πόντους προς το τέλος της γ' περιόδου, αλλά δεν είχε δυνάμεις για να κάνει την ολική ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 21-24, 9-26, 27-17, 14-17
Μεταμόρφωση (Φλεβάρης): Ζήσης, Παπούλιας 13, Νάνης 10, Παρασκευάς 13 (2), Τσιτσιγιάννης 13 (1), Χαρχαρής, Γιωτόπουλος 12 (2), Ρόσιος 5, Σκαμάγκας 5 (1).
ΑΣ Καρδίτσας: Δεσπούλης 2, Γεωργίου 21 (6), Πανάρας 11 (3), Καμαριώτης 11 (1), Παπαδόπουλος 11, Αντωνίου 3 (1), Θέος 22 (2).