Ζευγάρωσε τις νίκες της η Μεταμόρφωση

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών, πέτυχε η Μεταμόρφωση, που επικράτησε με 88-69 του Πανεδεσσαϊκού στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος για την 3η αγωνιστική. Παρά το γεγονός ότι η νίκη ήρθε με 19 πόντους διαφορά, χρειάστηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο να επιστρατευτεί ακόμη και ο τραυματίας, Γιώργος Παρασκευάς, για να μπορέσει η ομάδα να "κλειδώσει" τη νίκη και να κρατήσει το ροζ φύλλο χωρίς να απειληθεί μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Μάλιστα ο Παρασκευάς πέτυχε επτά σημαντικούς πόντους για να ανοίξει τη διαφορά η γηπεδούχος ομάδα και να καταφέρει να δώσει τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Αντώνη Μυριτζή με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Καραγιώργο, Παπούλια, Νάνη και Γιωτόπουλο ξεκίνησε δυνατά το ματς με ένα υποδειγματικό πρώτο δεκάλεπτο.Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν λίγο, ωστόσο τη χειρότερη παρουσία είχαν σε ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο, που μάλιστα η ομάδα της Έδεσσας κατάφερε να ροκανίσει μία διαφορά που είχε φτάσει νωρίτερα και στους 15 πόντους και να ισοφαρίσει σε 51-51. Ευτυχώς οι παίκτες της Μεταμόρφωσης σοβαρεύτηκαν πριν τους "ξεφύγει" το ματς και προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου άρχισαν να χτίζουν ξανά τη διαφορά. Στην τέταρτη περίοδο με σωστές επιθετικές επιλογές κατάφεραν να τη διευρύνουν και να τη φτάσουν στη μέγιστη τιμή της στους 19 με τη λήξη.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος, τραυματίστηκε ο Παπούλιας και έφυγε για το νοσοκομείο, όπου του τοποθετήθηκαν ράμματα στο πρόσωπο...

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 39-30, 57-55, 88-69

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριτζής): Καραγιώργος 21 (6), Ζήσης 1, Παπούλιας 21 (1), Νάνης 18 (2), Παρασκευάς 7 (1), Σκαμάγκας 2, Τσιτσιγιάννης, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 18 (3), Διανέλλος, Αγκρής

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Χασάπης): Μητσόπουλος, Τακατζόγλου, Σπανός 5 (1), Κλειμτσάρης 2, Δημητρόπουλος 6, Καρνάβας 26, Τσάμης 2, Μακρόπουλος 16 (2), Λελούδας, Θεοδώρου 12 (1)