Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό Β., 72-68 από τον Αμπελώνα

Στο κλειστό του Αμπελώνα ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε για πρώτη φορά στη διαδικασία των πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ από την τοπική ομάδα με 72-68. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με πολύ πάθος, αφού γι’ αυτούς η αναμέτρηση ήταν το τελευταίο χαρτί, μετά τις δύο ήττες που υπέστησαν, και βοηθούμενοι και από το γεγονός ότι η διαιτησία, όπως υποστηρίζουν οι άνθρωποι του Ολυμπιακού Βόλου, επέτρεψε τις σκληρές επαφές, έφτασαν στη νίκη.

Όλη τη ζημιά έκανε το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Αμπελώνας μπήκε φορτσάτος και προηγήθηκε με 26-12, για να μειώσει ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο στους έντεκα (40-29). Ακολούθησε το απόλυτα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με το επιμέρους 19-19 οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με την ίδια διαφορά (59-48).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους αυτό το διάστημα και έφτασαν να μειώσουν τρία λεπτά πριν τη λήξη στους δύο, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήραν το ματς με 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 40-29, 59-48, 72-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 13 (2), Παπούλιας 17 (1), Ίλτσογλου 16 (3), Μπόγδανος 10, Παρασκευάς 12 (2), Καραθάνος, Αναστασόπουλος, Αλεξίου