Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Φάση από το Αγριά BC-Ολυμπιακός Β. με πρωταγωνιστή τον Καραγεώργο Φάση από το Αγριά BC-Ολυμπιακός Β. με πρωταγωνιστή τον Καραγεώργο

Χωρίς να δυσκολευτεί, όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ με 70-88 της Αγριάς B.C. στο Βάκης Παρασκευόπουλος και συνέχισε το αήττητο σερί του από την αρχή της σεζόν. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι πήραν διψήφια διαφορά 16-26, ενώ στο ημίχρονο βρέθηκαν στο +12 (33-45). Ισόπαλη ήταν η 3η περίοδος με 20-20, γι’ αυτό και στο 30’ το σκορ έγινε 53-65, για να έρθει το τελικό +18. Ο Παπούλιας ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός με 31 πόντους, ενώ ο Παρασκευάς είχε 19 και ο Μπόγδανος 13, ωστόσο ο τελευταίος πρόσφερε σ’ όλες τις στατιστικές κατηγορίες. 20 πόντους με 4 τρίποντα για τον Μητρουλά και 15 για τον Καραμανλή για τους ηττημένους.

Νίκη για τον Γυμναστικό Σύλλογο Βόλου επί του Φοίβου εκτός έδρας με σκορ 64-74. Η ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη, παρά τις πολλές της απουσίες (Καλογερόπουλος, Παυλόπουλος, Ζήσης, Τσίρος, Κουρουπάκης) κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της από νωρίς, διατηρώντας ένα σημαντικό προβάδισμα 15-17 πόντων υπέρ της, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο Φοίβος κατάφερε να μπει στο ματς, στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, μειώνοντας στους πέντε, με τον Γ.Σ. Βόλου, όμως, να παίρνει και πάλι τα ηνία και να παίρνει μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ζαρογιάννης (31π.) και Κωστούλας (21π.).

Στο ΕΑΚ του Βόλου, η Ανάληψη είχε μέτρια αγωνιστική παρουσία, δεν της έφτασε η πολύ καλή μέρα των Γαλανάκη-Τύμπα, της έλειψε ο Μωϋσίδης που απουσίαζε κι ηττήθηκε με σκορ 54-69 από τον Κεραυνό.

Οι Λαρισαίοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 16-6, με την Ανάληψη να μειώνει στους δύο (14-16), μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου τα "ηνία" του αγώνα κι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι με 13 (20-33) κόντρα σε μία Ανάληψη που ήταν νωθρή, πετυχαίνοντας μόλις έξι πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με πολύ καλή παρουσία, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σκορ 26-11, περνώντας μπροστά στο σκορ στο 30' (46-44), όμως ο Κεραυνός στην τελευταία περίοδο έβαλε μερικά μεγάλα σουτ, με "μπροστάρη" τον Μαργαριτόπουλο και τελικώς πήρε το "ροζ φύλλο" με 15 πόντους διαφορά.

"Λύγισε" στη Λάρισα, εξαιτίας των σημαντικών απουσιών του ο Ίωνας, που ηττήθηκε από τον Σπάρτακο με 73-62. Η ομάδα του Άγη Τζούμα, που αγωνιζόταν χωρίς τους Μαυροφώτη, Γεωργόπουλο, Τέγο και Κέτουλα, δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με δέκα πόντους.

Ο Ίωνας, όμως, πάλεψε και κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, ρίχνοντας την εις βάρος του διαφορά μέχρι και τους πέντε, όντας μέσα στο "κόλπο". Το γεγονός, όμως, πως η ήδη "πληγωμένη" γραμμή των ψηλών της βολιώτικης ομάδας, με τις απουσίες των Μαυροφώτη και Κέτουλα, αποψιλώθηκε στην τελευταία περίοδο, με την αποβολή των Ευθυμίου και Βασιλείου, λόγω φάουλ, δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει το ματς, παίζοντας για αρκετά μεγάλο διάστημα με πέντε περιφερειακούς. Διασωθείς για τον Ίωνα ο Μπεκρής που με τα τέσσερα τρίποντά του, τον κράτησε ζωντανό μέχρι το τέλος, χωρίς, όμως, να έρθει το "διπλό".

Με 67-63 επιβλήθηκε της ΑΕΒΔ ο Γ.Σ. Αλμυρού, έχοντας για μία ακόμη φορά τον Γιάννη Καραγιώργο σε μεγάλη μέρα, καθώς πέτυχε 35 πόντους. Μετά το 7-18 του πρώτου δεκαλέπτου και το 23-33 του ημιχρόνου υπέρ της ΑΕΒΔ, η ομάδα του Πάρη Λότφι έχασε τη συγκέντρωσή της στην 3η περίοδο, ενώ ο Γ.Σ. Αλμυρού, έχοντας ως βάση του την άμυνα έκανε επιμέρους σκορ αυτό το διάστημα 24-8 και πέρασε μπροστά με έξι στο 30’ με 47-41. Το ματς κρίθηκε στο τέλος με τον Στύλλα να μειώνει με τρίποντο σε 65-63, αλλά στα 9’’ ο Ράπτης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.