Πήρε τον "τελικό" η ΑΕΒΔ, 70-62 τον Φοίβο

Φάση από το σημερινό ματς με πρωταγωνιστή τον Χαρχαρή Φάση από το σημερινό ματς με πρωταγωνιστή τον Χαρχαρή

Χανόταν, αν δε νικούσε η ΑΕΒ Διμηνίου τον ουραγό Φοίβο σε ματς-τελικό και ευτυχώς που οι παίκτες του Πάρη Λότφι αφυπνίστηκαν, όταν βρέθηκαν πίσω με εννιά στο 25’ και κέρδισαν τελικά με 70-62 στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, έχοντας ως ηγέτες τους Στύλλα και Χαρχαρή, που σημείωσαν 23 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Μετά το 20-18 του πρώτου δεκαλέπτου και το 37-36 στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι στα πέντε πρώτα λεπτά στην επανάληψη ήταν σα να μη βγήκαν στο παρκέ, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 40-49 στο 25’.

Ο Πάρης Λότφι πήρε τάιμ άουτ και αμέσως μετά η ομάδα του μεταμορφώθηκε, αφού έκανε φοβερό σερί μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 14-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με δίποντο του Αυλογιάρη, που πάτησε τελευταία στιγμή τη γραμμή του τριπόντου (54-49).

Μάλιστα το σερί διευρύνθηκε στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου με δίποντο του Στύλλα σε 16-0 (56-49). Ο Φοίβος ξαναέβαλε πόντο με 1/2 βολές του Κρικώνη μετά από επτά λεπτά και συγκεκριμένα στα 8.07’. Στην επόμενη επίθεση ο Στύλλας πέτυχε γκολ-φάουλ (69-50), ενώ το +9 επαναλήφθηκε άλλες τρεις φορές (61-52, 63-54, 65-56), μέχρι το 67-56 στα 3.38’ πριν το τέλος από τον Χαρχαρή μετά από ασίστ του Καρπέτη (67-56). Το +11 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, που όμως δεν είχε κριθεί, με τους Λαρισαίους με μίνι σερί 0-5 μέχρι τα 2.10’ να μειώνουν σε 67-61. Ωστόσο, με καθοριστικό τρίποντο ο Βλάχος στο 1.25’ έβαλε τα πράγματα στη θέση τους (70-61) και χωρίς αγωνία πλέον τελείωσε το ματς με 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-36, 54-49, 70-62

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 21 (3), Καρπέτης 16 (3), Ιωαννίδης 1, Αγκρής, Λουκίδης 3 (1), Χαρχαρής 21, Αυλογιάρης 2, Βλάχος 6 (2)

ΦΟΙΒΟΣ (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης, Τουρναβίτης, Κρικώνης 11 (1), Καλτσούνας 24 (3) , Φαρμάκης Β., Κουρής 21 (2), Γουμενόπουλος 1, Τριανταφυλλίδης 2, Φαρμάκης Α., Κουραμάς 3.

Last modified onSaturday, 24 February 2018 22:54