"Λύγισαν" τον Γ.Σ. Βόλου τραυματισμοί και διαιτησία

Οι απουσίες των τραυματιών Τσίρου και Ζήση, καθώς και η μη αγωνιστική ετοιμότητα του Καλογερόπουλου, ο οποίος επέστρεψε πρόσφατα από δικό του τραυματισμό, σε συνδυασμό με τα λάθη των διαιτητών σε κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης, όπως υποστήριξαν μετά τον αγώνα οι ιθύνοντες της ομάδας του Βόλου, ανάγκασαν τον Γυμναστικό να ηττηθεί στο "Βάκης Παρασκευόπουλος" από τον Σπάρτακο Λάρισας, με σκορ 84-78.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση. Με καθαρό μυαλό, σωστές επιλογές και τον ηγέτη τους, Χρήστο Ζαρογιάννη σε πολύ καλή μέρα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με τέσσερις πόντους (24-20). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η αστοχία του Γυμναστικού επιθετικά, σε συνδυασμό με ορισμένα "φαλτσοσφυρίγματα", έφεραν τον Σπάρτακο σε "θέση οδηγού", πηγαίνοντας στ' αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +7 (33-40).

Στην τρίτη περίοδο, ο Γυμναστικός παρουσίασε βελτίωση αγωνιστικά, βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, αλλά "ταλαιπωρήθηκε" στην άμυνα από τον εξαιρετικό Τσιούλκα, ο οποίος στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε τους 15 από τους συνολικά 18 πόντους της ομάδας του, κρατώντας την μπροστά στο σκορ, μέχρι το 30' (55-58).

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου κλήθηκε να πετύχει την ανατροπή και το κατάφερε, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ, μέχρι το 35'. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, πάλι οι κακές διαιτητικές αποφάσεις, σε συνδυασμό με μερικά ατομικά λάθη των καλαθοσφαιριστών του Γ.Σ.Β., επέτρεψαν στον Σπάρτακο να προηγηθεί εκ νέου και να πάρει τελικά ένα μεγάλο "διπλό", με τελικό σκορ 78-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 33-40, 55-58, 78-84

Γ.Σ. Βόλου (Κοσμάτος - Ντάκης): Κωστούλας 17 (2), Καλογερόπουλος 12 (1), Χρηστομάνος 6, Παυλόπουλος 4, Σταθούρος, Σιδερής 4, Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 33 (2)

Σπάρτακος (Καλέτσιος): Αθανασόπουλος 17 (1), Καλέτσιος 17 (2), Γκουλιάκος, Μπουσκολίτης, Τσιούλκας 35 (3), Μπάρμπας 2, Ντόνας 2, Γκαγκανάτσιος 11, Φαρμάκας

Last modified onSunday, 25 February 2018 01:33