Νίκησε στη Λάρισα ο Αλμυρός, 79-72 τον Κεραυνό

Επιστροφή στις νίκες για τον Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού, ο οποίος με ώριμη αγωνιστική συμπεριφορά στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης, κατάφερε να πάρει το "ροζ φύλλο" επί του Κεραυνού Λάρισας, εκτός έδρας, με σκορ 79-72.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, δίχως κανείς εκ των δύο αντιπάλων να καταφέρνει να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (17-17), ενώ στο 20' οι γηπεδούχοι προηγούνταν με τρεις πόντους (36-33). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, Κεραυνός και Αλμυρός ήταν πάλι στα "ίσια" (58-58), με τον Αλμυρό να διορθώνει τα λάθη του στην τελευταία περίοδο και να παίρνει το "διπλό".

Συγκεκριμένα, με σωστές επιλογές στην επίθεση και βελτίωση στο ριμπάουντ, στο οποίο είχε πρόβλημα για 30 περίπου αγωνιστικά λεπτά, ο ΓΣΑ, μετά το 35', πήρε μία διαφορά 3-4 πόντων, την οποία διατηρήσε και την άυξησε, μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης. Τελικό σκορ 72-79, με τον Αλμυρό να επιστρέφει στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα του, πριν δύο εβδομάδες, από την Ανάληψη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο "συνήθης ύποπτος" Καραγιώργος που σκόραρε 38 πόντους με πέντε τρίποντα! Άξιοι συμπαραστάτες του οι Βαλαμούτης (13π.) και Κοντοστάθης (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-33, 58-58, 72-79

Κεραυνός Λάρισας (Ζαχαρέλης): Νταής 5, Χαχόπουλος 10(1), Πανάγος 22(2), Αγαπίου 18(4), Πάσχος 11(1), Καραβουσάνης 6(2)

Γ.Σ. Αλμυρου (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11(3), Καραγιώργος 38(5), Συνάζος, Ράπτης, Θέος 4, Γώγουλας 9, Χατζόπουλος 4, Βαλαμούτης 13

Last modified onSaturday, 24 February 2018 20:10