Εξασφάλισε την πρωτιά ο Ολυμπιακός Β., 86-77 τον Γ.Σ. Βόλου

Μόνο με θαύμα θα χάσει την πρωτιά στον όμιλό του ο Ολυμπιακός Βόλου μετά και τη δεύτερη νίκη του φέτος επί του Γ.Σ. Βόλου με 86-77 στο ΕΑΚ. Οι ερυθρόλευκοι μπορεί να έπαιξαν χωρίς τους Μπόγδανο, Λουλούδη και Καραθάνο, αλλά έκαναν το 13 στα 13. Από την άλλη ο Γ.Σ. Βόλου δεν είχε τον Καλογερόπουλο στη σύνθεσή του, ενώ δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι έχτισαν μία σημαντική διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο της τάξης των εννιά πόντων χάρη κυρίως σε Ίλτσογλου και Παρασκευά.

Αυτή η διαφορά έγινε διψήφια στο ημίχρονο (45-35). Ο Γυμναστικός ισορρόπησε σε όλες τις υπόλοιπες περιόδους μετά την πρώτη κι αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι έχασε στο τέλος με εννιά, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο μείωσε με μεγάλη πίεση στους τρεις. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός Βόλου με δύο σερί τρίποντα από Καραγεώργο (σημείωσε και τα τρία του τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο) και Ίλτσογλου ξαναξέφυγε.

Στο τέταρτο επίσης, όταν ο Γ.Σ. Βόλου μείωσε στους έξι, ο Παρασκευάς ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 και έδωσε πάλι προβάδισμα εννιά πόντων, που έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 45-35, 64-55, 86-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 14 (3), Παπούλιας 15 (1), Αλεξίου 6 (1), Ίλτσογλου 21 (3), Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 9 (1), Παρασκευάς 18 (1)

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 10, Ζήσης 9 (1), Χρηστομάνος 4, Παυλόπουλος 21 (3), Τσίρος 9 (1), Σιδερής, Παλάσκας 10, Ζαρογιάννης 14 (2)