Νίκες για Ολυμπιακό Β., Γ.Σ.Β., Αλμυρό και Ανάληψη

Ο Στύλλας της ΑΕΒΔ επιχειρεί τρίποντο υπό την επιτήρηση του Αλεξίου Ο Στύλλας της ΑΕΒΔ επιχειρεί τρίποντο υπό την επιτήρηση του Αλεξίου

Με 29 πόντους του Μπόγδανου ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 59-79 την ΑΕΒ Διμηνίου και έκανε το 12 στα 12 στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ. Μετά το 13-25 του πρώτου δεκαλέπτου, η ΑΕΒΔ μείωσε στον έναν στο ημίχρονο (32-33), ενώ στο 30’ οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με οκτώ (44-52). Οι γηπεδούχοι ήταν για μεγάλο διάστημα μέσα στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να ελέγχει το ματς και να έχει παγιώσει στο τέταρτο δεκάλεπτο μία διαφορά 6-7 πόντων. Ουσιαστικά η διαφορά των 20 πόντων είναι αποτέλεσμα του τελευταίου τετραλέπτου.

Ο Γ.Σ. Βόλου φαίνεται ότι δεν είναι η ομάδα των προηγούμενων ετών, αλλά και ο αντίπαλός του Ίωνας έχει κάνει πολλά βήματα προόδου. Έτσι, έγινε ντέρμπι μεταξύ τους στο Β. Παρασκευόπουλος με νικητή τον Γυμναστικό με 70-67 στην παράταση μετά το 56-56 του κανονικού αγώνα. Ο Ζαρογιάννης, πάνω στον οποίο στηρίχθηκε για μια ακόμη φορά η ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη, ήταν η βασική αιτία που επικράτησαν οι γηπεδούχοι, βάζοντας 28 πόντους, ενώ ευστόχησε στα 12’’ σε κρίσιμες βολές. Μ’ αυτές έγινε το 68-65, ο Ευθυμίου μείωσε με δίποντο στον έναν και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με 2/2 από τη γραμμή ο Παυλόπουλος. Άξιοι αναφοράς οι 17 πόντοι του Τσίρου του Γ.Σ.Β. και οι επίσης 17 των Φωτιάδη και Ευθυμίου του Ίωνα.

Ο Γιάννης Στεργιόπουλος, προπονητής του Γ.Σ. Αλμυρού, δε χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει πολύ τον Γιάννη Καραγιώργο στο ματς με την Αγριά B.C., την οποία η ομάδα του νίκησε άνετα με 85-66. Πρωταγωνιστές για τους Αλμυριώτες οι Βαλαμούτης με 21 πόντους και Κοντοστάθης με 20 και τέσσερα τρίποντα. Να σημειωθεί ότι για την Αγριά B.C. δεν αγωνίστηκε ο Κοψιαλής.

Πολύ σημαντική νίκη έστω και με πολύ άγχος για την Ανάληψη, που επιβλήθηκε με 60-55 στο ΕΑΚ του ουραγού Φοίβου Λάρισας και πήρε βαθιά ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι, παρότι η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη ήταν μπροστά συνεχώς, και μείωσαν στον έναν προς το τέλος, για να έρθει με κρίσιμο τρίποντο ο Παπαϊωάννου να δώσει πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων στους Βολιώτες, που με ευστοχία στις βολές από κει και πέρα πήραν το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα.