Αποτελέσματα και βαθμολογία στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Φάση από το ματς ΑΕΒΔ-Κεραυνός Λ. με πρωταγωνιστή τον Ντίκα Φάση από το ματς ΑΕΒΔ-Κεραυνός Λ. με πρωταγωνιστή τον Ντίκα

Ο Ολυμπιακός Β. είχε εύκολο έργο απέναντι στον Φοίβο στην έδρα του, νικώντας τον με 77-54 στο ΕΑΚ κι έτσι έκανε το 8Χ8. 21 πόντους έβαλε ο Μπόγδανος, 17 ο Καραγιώργος και 14 ο Παπούλιας.

Για την 8η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ πραγματικό βολιώτικο ντέρμπι έγινε στο Β. Παρασκευόπουλος, όπου ο Γ.Σ. Βόλου επικράτησε δύσκολα της Ανάληψης με 63-59, έχοντας και προβλήματα απουσιών, όπως του Χρηστομάνου, αλλά και πολλά προβλήματα στην προετοιμασία του μέσα στη βδομάδα.  Η Ανάληψη ήταν μπροστά με 29-34 στο ημίχρονο, ο Γ.Σ. Βόλου πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο 30’ με 46-44, ενώ στο τέλος με δίποντο του Κωστούλα και με 1/2 βολές του ίδιου, 2/2 του Καλογερόπουλου και 1/2 του Ζαρογιάννη ήρθε η νίκη. Ο Κωστούλας ήταν ο καλύτερος του παρκέ με 21 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ζαρογιάννης, που δεν ήταν απόλυτα εντάξει μετά το διάστρεμμα που υπέστη και που του στέρησε και τη συμμετοχή στον αγώνα με τον Γ.Σ. Αλμυρού την περασμένη βδομάδα. Για την Ανάληψη εντυπωσίασε ο 17χρονος Ευαγγελινός με 16 πόντους, 14 είχε ο Ίλτσογλου και 13 ο Μωυσίδης.

Ο Ίωνας πήρε άνετη νίκη επί του Γ.Σ. Αλμυρού με 71-59, έχοντας αποκτήσει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και διαφορά 16 πόντων (55-39), την οποία διαχειρίστηκε σωστά μέχρι το φινάλε. Ο Ευθυμίου για τον Ίωνα είχε 22 πόντους,  ο Γεωργόπουλος 15 και ο Φωτιάδης 13, ενώ για τους ηττημένους ο Καραγιώργος 18, ο Κοντοστάθης 14 και ο Βαλαμούτης 10.

Η ΑΕΒΔ έχασε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με τέσσερις πόντους (64-68) από τον Κεραυνό Λάρισας, που στην τέταρτη περίοδο προηγήθηκε και με δέκα, με το ματς να κρίνεται στο τελευταίο λεπτό.

Τέλος, η Αγριά B.C. υπέστη όγδοη ήττα σε ισάριθμα ματς μετά το εις βάρος της 87-52 από τον Σπάρτακο εκτός έδρας. Μητρουλάς με 12 πόντους, Καραμανλής με 11 και Κοψιαλής με 10 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από την ομάδα του Λευτέρη Κατσαλή επιθετικά.