Τα αποτελέσματα της 5ης μέρας της Α1 ΕΣΚΑΘ

Φάση από τον αγώνα Αγριά B.C.-Ανάληψη Φάση από τον αγώνα Αγριά B.C.-Ανάληψη

Η 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ έγινε το Σάββατο (25/11). Ο Ολυμπιακός Βόλου, ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας περισσότερες λύσεις και ποιότητα από τον Ίωνα, που πάλεψε για ένα εικοσάλεπτο, τον κέρδισε άνετα με 79-62. Για τους νικητές έβαλε 23 πόντους ο Καραγεώργος, 22 ο Μπόγδανος και 19 ο Παπούλιας και για τον Ίωνα οι Μαυροφώτης και Φωτιάδης 16 και 15 αντίστοιχα.

Ο Γ.Σ. Βόλου έφυγε με το διπλό από την έδρα του Σπάρτακου Λάρισας με 68-78. Η ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη πήρε τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού μέχρι το τρίτο, μπορεί να είχε το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει.Όμως, στην τελευταία περίοδο έφτασε μέχρι το +15 στα 30’’ πριν τη λήξη, με τους γηπεδούχους απλώς να μειώνουν στους δέκα στο τέλος.

Διπλό και για την ΑΕΒΔ Διμηνίου σε ένα ματς με ομοιότητες με το προηγούμενο, καθώς το σύνολο του Πάρη Λότφι πήρε τη διαφορά των 14 πόντων, με την οποία κέρδισε, προς το τέλος (52-66), αφού το σκορ στο 30’ ήταν 43-48.

Ο φιλοξενούμενος νίκησε και στη βολιώτικη μονομαχία Αγριά B.C.-Ανάληψη. Η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 20 πόντους (35-55), αλλά οι γηπεδούχοι του Λευτέρη Κατσαλή, που κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο της Αγριάς B.C. μείωσαν έως τους έξι στα 30'' κι αυτή ήταν και η τελική διαφορά των δύο ομαδων (58-64).

Τέλος, σημαντική νίκη σε ένα πραγματικό ντέρμπι σημείωσε ο Γ.Σ. Αλμυρού με 73-68 επί του Κεραυνού Λάρισας, ο οποίος είχε πάρει διαφορά δέκα πόντων στο 25', αλλά ο Γιάννης Στεργιόπουλος άλλαξε την άμυνα και σε συνδυασμό με την επιθετική αποτελεσματικότητα και κάποια μεγάλα σουτ που μπήκαν ήρθε η ανατροπή και η νίκη στο τέλος, με τους γηπεδοούχους να δείχνουν και ψύχραιμοι στις βολές. Εκπληκτικός ήταν ο Καραγιώργος με 34 πόντους για τους νικητές.