Ροζ φύλλο στην πρεμιέρα για Γ.Σ. Βόλου και Ίωνα

Φάση από τον αγώνα Γ.Σ.Β.-ΑΕΒΔ με πρωταγωνιστή τον Ντίκα Φάση από τον αγώνα Γ.Σ.Β.-ΑΕΒΔ με πρωταγωνιστή τον Ντίκα

Πού να μην ήταν και άρρωστος ο Χρήστος Ζαρογιάννης… Αν και ταλαιπωρούνταν τις τελευταίες μέρες από μία ίωση, αυτό δεν τον εμπόδισε να βάλει 26 πόντους και να οδηγήσει στη νίκη με 87-80 τον Γ.Σ. Βόλου επί της ΑΕΒ Διμηνίου, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον νεαρό Κωστούλα με 17 πόντους. Από την άλλη ηγέτης για την ΑΕΒΔ στη πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ ήταν ο Αναστασιάδης με 26 πόντους.

Στο πρώτο μέρος ο Γυμναστικός έθεσε τις βάσεις της επικράτησής του, προηγούμενος με 45-30.

Στην επανάληψη συνέβησαν δύο γεγονότα άξια σχολιασμού: αρχικά στα 6.21’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο διαιτητής Τζαφλέρης κάλεσε τον συνάδελφό του Δόλγυρα να πάνε στ’ αποδυτήρια, αφού μετά από τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΒΔ, ο πρώτος απαίτησε να βγει εκτός γηπέδου ο Κ. Σιδηρόπουλος, που ανήκει στο προπονητικό τιμ της ομάδας.

Εκείνος αρνήθηκε και ακολούθησε η διακοπή του ματς για πολύ λίγα λεπτά και η αποχώρηση των διαιτητών, που επανήλθαν, αφού έγινε αυτό που ήθελαν.

Επίσης στο 27’ του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν μαζεμένες τέσσερις βολές για δύο φάουλ (!). Συγκεκριμένα, οι διαιτητές δεν αντιλήφθηκαν ότι φάουλ που κέρδισε η ΑΕΒΔ ήταν το πέμπτο ομαδικό για τον Γ.Σ. Βόλου στο τρίτο δεκάλεπτο και άφησαν να εκδηλώσουν νέα επίθεση οι φιλοξενούμενοι, που ξανακέρδισαν φάουλ. Οι διαιτητές αντιλήφθηκαν το λάθος του ς εκ των υστέρων, αλλά δε γύρισαν τον χρόνο πίσω, ώστε να ακυρώσουν τη δεύτερη φάση. Αντίθετα, έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΒΔ να εκτελέσει τέσσερις βολές για δύο φάουλ, λέγοντας ότι είχαν το δικαίωμα, καθώς έχει αλλάξει ο κανονισμός.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά διαφορά 19 πόντων το 25’ με μία στις δύο βολές του Παλάσκα (55-36), αλλά η ομάδα του Πάρη Λότφι με αντεπίθεση μείωσε μέχρι τα 57’’ της τρίτης περιόδου στους επτά (60-53).

Ωστόσο στο επόμενο τρίλεπτο ο Γυμναστικός αντέδρασε και σημειώνοντας μέχρι τα 7.56’ πριν το φινάλε 14 πόντους και δεχόμενος δύο, έφτασε πάλι στο +19 και καθάρισε το παιχνίδι (74-55).

Από κει και πέρα η ΑΕΒΔ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει στο τέλος στους επτά (87-80).

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-30, 64-53, 87-80

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Μούτσιος, Καλογερόπουλος 8 (1), Ζούρης, Ζήσης 8, Κωστούλας 17 (1), Χρηστομάνος 2, Παυλόπουλος 8 (1), Τσίρος 9 (1), Σιδερής, Κουρουπάκης 1, Παλάσκας 8, Ζαρογιάννης 26

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 7 (1), Χαρχαρής 2, Αναστασιάδης 26 (1), Καρπέτης 6 (2), Ντίκας 13 (1), Κοντάκης 8 (1), Αγκρής, Λουκίδης 7 (1), Νικολής 3, Βλάχος 4 (1), Τσίγκος 1, Ρόσσιος 3

Ίωνας-Κεραυνός 80-70

Δίκαιος νικητής ήταν ο Ίωνας με 80-70 κόντρα στον Κεραυνό Λάρισας, κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στην Α1 ΕΣΚΑΘ.

Εκτός από το πρώτο πεντάλεπτο που ο Κεραυνός βρέθηκε πέντε πόντους μπροστά, στη συνέχει ο Ίωνας ήλεγξε το παιχνίδι.

Αφού μείωσε στον πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-18), στη δεύτερη περίοδο πήρε μία καλή διαφορά της τάξεως των οκτώ πόντων (42-34), την οποία αύξησε στους 12 στο 30’ (65-53). Η μέγιστη τιμή ήταν οι 14 πόντοι, για να τελειώσει τελικά ο αγώνας στο +10 για την ομάδα του Άγη Τζούμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18 , 42-34, 65- 53, 80-70

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 9 (3), Φωτιάδης 9 (1), Κέτουλας 7, Σοφιανίδης, Τέγος, Γεωργόπουλος 9 (2), Γκόγκου, Μπεκρής 4, Βασιλείου 2 , Ζέρζης 4, Μαυροφώτης 12, Ευθυμίου 24 (1)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Τσόγιας 6 (1), Νταής, Γοργόλης 9 (1), Πανάγος 11, Χαχόπουλος 3, Καρατάσιος 6, Νασίκας 12, Χανέλλι 2, Μαργαριτόπουλος 6 (2), Πάσχος 15 (1), Φτάρας

Last modified onSunday, 29 October 2017 01:29