Άνετη πρεμιέρα για Ολυμπιακό Β., 74-56 την Ανάληψη

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά με άνεση ο Ολυμπιακός Β. έκανε ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Την Πέμπτη ως γηπεδούχος νίκησε στην κοινή τους έδρα, το ΕΑΚ, την Ανάληψη με 74-56 για την πρεμιέρα, που θα συνεχιστεί το Σάββατο με άλλα τέσσερα ματς για τον πρώτο όμιλο.

Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να βάζουν τις βάσεις της νίκης τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, με το τέλος του οποίου είχαν αποκτήσει διψήφια διαφορά (29-18, +11), ενώ στα ίδια περίπου επίπεδα έμεινε στο ημίχρονο (42-30, +12).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα (ο συνεργάτης του Παναγιώτης Γκουγκουτούδης απουσίαζε, αφού βρίσκεται λόγω προσωπικής υποχρέωσης εκτός Βόλου) έκανε ό,τι ήθελε και με επιμέρους σκορ 27-10 προηγήθηκε με 69-40 και καθάρισε το ματς.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε το δικαίωμα στην τελευταία περίοδο στη τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού να κάνει πολλές αλλαγές, που είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί αρκετά στο φινάλε και συγκεκριμένα στους 18.
Τα δεκάλεπτα: 29-18, 42-30, 69-40, 74-56.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγεώργος 11 (2), Τζήμας, Παπούλιας 17 (1), Θ. Ίλτσογλου 10 (1), Κολιός, Μπόγδανος 15 (1), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 1, Λουλούδης 2, Παρασκευάς 15
ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Γ. Ίλτσογλου 21 (2), Κλείτσας, Γαλανάκης 2, Παπαϊωάννου 2, Κολτσιδόπουλος, Ευαγγελινός 7 (1), Τύμπας 9 (1), Καλίκος 1, Μωυσίδης 12 (1), Κωλέτσης 2, Αποστόλης

Last modified onFriday, 27 October 2017 02:32