Σπουδαία νίκη του Γ.Σ. Βόλου, 67-62 τους Ικάρους

Ο Ζαρογιάννης μαρκάρει τον Καλλιάρα Ο Ζαρογιάννης μαρκάρει τον Καλλιάρα

Ο Γ.Σ. Βόλου πήρε το ματς με τους Ικάρους Τρικάλων με 67-62 μετά από αγώνα θρίλερ και έκανε παράλληλα το χατίρι της Νίκης, που πέρασε με το διπλό από τις Σοφάδες με 59-87.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη, αφού προηγήθηκε με 23-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας πάρει και τη μέγιστη διαφορά των 18 πόντων (23-5), αλλά σιγά-σιγά οι Ίκαροι τη ροκάνισαν και έφτασαν να προηγηθούν με 61-62 στο 35’. Ωστόσο, οι Βολιώτες αφυπνίστηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο και στα σημεία κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ο Γ.Σ.Β. μετά το 2-5 των γηπεδούχων στο 2’ έκανε ένα εκπληκτικό σερί 21-0 στα επόμενα επτά λεπτά, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τσίρου (23-5), με τον σέντερ Καλλιάρα, το μεγάλο όπλο των Τρικαλινών, να είναι άστοχος και να αντικαθίσταται στο 7.30’. Οι Ίκαροι κατόρθωσαν να σκοράρουν στα 53’’ και να διαμορφώσουν το 23-7 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι τα 4.31’ πριν τη λήξη του, ο Γ.Σ. Βόλου είχε μία αξιόλογη διαφορά, αφού σ’ εκείνο το σημείο με βολές του Ζαρογιάννη έγινε το 33-18 (+15). Ωστόσο, με τρίποντο του Μπαλωμένου και δύο καλάθια του Καλλιάρα, που είχε αρχίσει να παίρνει μπρος, είχαμε στα 3.18’ τη μείωση στους οκτώ (33-25).

Τελικά το πρώτο μέρος τελείωσε με 40-33, με τον Γυμναστικό να πετυχαίνει εννιά πόντους λιγότερους από τους αντιπάλους του στη δεύτερη περίοδο και το ματς να γίνεται πάλι αμφίρροπο (επιμέρους σκορ 17-26).

Το δεύτερο μέρος

Στην αρχή της επανάληψης οι Ίκαροι μείωσαν ακόμη περισσότερο (40-35), αλλά απάντησαν οι Κουρουπάκης και Ζαρογιάννης (44-35). Στα 6.10’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου το σκορ χάρη πάλι στον Ζαρογιάννη ήταν 48-39, αλλά μέχρι τα 5.07’ Φούντας και Καλλιάρας έφεραν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες πάλι στους πέντε πόντους (48-43).

Μετά το τάιμ άουτ του Γ. Κοσμάτου, ο Καλλιάρας έκανε το ματς ακόμη περισσότερο ντέρμπι με τρίποντο (48-46), αλλά στα 4.12’ με ολοκλήρωση αιφνιδιασμού ο Καλογερόπουλος πρόσφερε ανάσα στον Γυμναστικό (50-46). Στα 3.28’ ο Τσαπραΐλης έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του με τρίποντο (53-46), για να ακολουθήσει η εύστοχη προσπάθεια του Καλλιάρα (53-48).

Μετά το 53-49 με μία στις δύο βολές των φιλοξενούμενων, ήρθε το καλάθι του Ζαρογιάννη (55-49) και ακολούθησε στα 28’’ το κλέψιμο του Καλογερόπουλου στον Λιβιτσάνο και το αντιαθλητικό φάουλ του δεύτερου. Ο παίκτης του Γ.Σ.Β. ευστόχησε στη μία βολή και διαμόρφωσε το 56-49 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος

Το σκορ στο 32’ ήταν 59-51 με γκολ-φάουλ του Τσαπραΐλη, που πέτυχε παλικαρίσιο καλάθι απέναντι σε τρεις αντιπάλους του και πήρε και το φάουλ. Ένα τρίποντο όμως των Τρικαλινών (59-56) και τεχνική ποινή πολύ αυστηρή στον Τσαπραΐλη έφεραν το 59-57 με τη βολή του Καλλιάρα στο 33.30’. Ο Χρηστομάνος έκλεψε από τον Καλλιάρα και ο Καλογερόπουλος ήταν εύστοχος στην επίθεση (61-57), αλλά με σερί 0-5 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα (2-5) με 61-62 στα 5.20’.

Το προβάδισμα επανακτήθηκε για τους Βολιώτες στα 3.33’ με τον Ζαρογιάννη (63-62) και ο Παυλόπουλος με εντυπωσιακό φόλοου στα 2.13’ έγραψε το 65-62. Μέχρι τα 7’’ δόθηκαν ομηρικές μάχες, με τους διαιτητές να ξεσηκώνουν την κερκίδα με τις αποφάσεις τους, αλλά καλάθι οι Ίκαροι παρά τη χείρα βοηθείας που δέχτηκαν δεν κατόρθωσαν να πετύχουν και τελικά στα 7’’ ο Ζαρογιάννης μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο του Ζήση δέχθηκε φάουλ και με βολές σημείωσε το τελικό 67-62.

Να τονιστεί ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 52 λεπτά καθυστέρηση λόγω αγώνα βόλεϊ γυναικών προηγουμένως.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 40-33, 56-49, 67-62

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ: Κωστούλας 7, Καλογερόπουλος 5, Τσαπραΐλης 8 (1), Ζήσης, Σουλιώτης, Χρρηστομάνος, Παυλόπουλος 9 (1), Τσίρος 8 (1), Σιδέρης, Κουρουπάκης, Ντάκης, Ζαρογιάννης 28

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Σδράκας): Παπανδρέου, Φούντας 6, Μέξης 6, Κολότσιος 1, Λιβιτσάνος 4, Τζανής, Τζιάνης 4, Μπαρμπαρούσης, Αργύρης, Μπαλωμένος 5 (1), Καλλιάρας 28 (3), Νικολούτσιος 8 (2)

Last modified onSaturday, 29 April 2017 22:49