Ήττα στο μπαράζ και υποβιβασμός για τους Ν.Α. Νίκης

Αν και τραυματίας ο Ράπτης σημείωσε 17 πόντους Αν και τραυματίας ο Ράπτης σημείωσε 17 πόντους

Ήττα από τους Δαναούς με 64-57 στο κλειστό Ι. Πατάκης γνώρισαν οι Νέοι Αθλητές Νίκης στο μπαράζ παραμονής ανάμεσα στους προτελευταίους των δύο ομίλων, κάτι που σήμανε τον υποβιβασμό τους στην Α2 ΕΣΚΑΘ.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου οι Νέοι Αθλητές Νίκης ήταν φανερά ανώτεροι και μετά το υπέρ τους +11 του ημιχρόνου (23-34), συνέχισαν να προηγούνται στο 25’ με την ίδια διαφορά, ενώ έχασαν σ’ εκείνο το σημείο τρεις διαδοχικούς αιφνιδιασμούς, για να καθαρίσουν πρόωρα το ματς.

Αντ’ αυτού μέχρι το 30’ οι Δαναοί μείωσαν στους τέσσερις (44-48) και στην τέταρτη περίοδο η ομάδα των Τύμπα-Μανωλόπουλου παρέδωσε …σώμα και πνεύμα, με τον Ράπτη, που προερχόταν από διάστρεμμα και έπαιξε σφίγγοντας τα δόντια, να βγαίνει … off. Το επιμέρους σκορ 20-9 υπέρ των Δαναών στο τελευταίο δεκάλεπτο τα λέει όλα για το ότι οι Βολιώτες έμειναν από ενέργεια αυτό το διάστημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 23-34, 44-48, 64-57

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσσιώτης, Ράπτης 17 (4), Καζεπίδης, Σαπούνης, Παναγιώτου, Ανδρεόγλου, Πανιόπουλος, Λουκίδης 9 (3), Νικολόπουλος, Λωρίτης 16, Τινάνας, Σούλης 15 (2)