Νικητές στο θρίλερ οι Νέοι Αθλητές, 55-54 την Ανάληψη

Οι βολές του Ράπτη διαμόρφωσαν το τελικό 55-54 Οι βολές του Ράπτη διαμόρφωσαν το τελικό 55-54

Νίκη που τους κρατά ζωντανούς στη μάχη της παραμονής πέτυχαν οι Ν.Α. Νίκης επί της Ανάληψης με 55-54 στη Νέα Ιωνία, ισοβαθμώντας με τον Γ.Σ. Διλόφου στην ουρά της βαθμολογίας.

Με βολές του Νικολόπουλου έγινε το 53-51 στο 38.30’, ενώ 30’’ περίπου πριν τη λήξη οι Νέοι Αθλητές δεν έκαναν φάουλ και επέτρεψαν στον Συλεόπουλο να σουτάρει τρίποντο, στο οποίο ήταν εύστοχος (53-54). Με βολές μετά από φάουλ που κέρδισε, ο Ράπτης έγραψε το τελικό 55-54, καθώς στη συνέχεια ο Συλεόπουλος έχασε σουτ κάτω από το καλάθι, ενώ ο Νικολόπουλος που πήρε το ριμπάουντ στα 4’’ αστόχησε και στις δύο βολές, τη δεύτερη σκοπίμως, για να κυλήσει ο χρόνος, εφόσον είχε χάσει την πρώτη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μακρινό τρίποντο από το κέντρο χωρίς φυσικά αποτέλεσμα της Ανάληψης.

Μελανό σημείο του παιχνιδιού ο τραυματισμός στο πόδι σε φάση άμυνας του Ίλτσογλου, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Η Ανάληψη στερήθηκε έτσι έναν πολύτιμο παίκτη της στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά των επτά πόντων, με την οποία έχανε στο ημίχρονο, αλλά και με επιμέρους σκορ 5-16 είχε περάσει μπροστά στο 30’ με τέσσερις (41-45).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-29, 41-45, 55-54

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσσιώτης 5 (1), Ράπτης 13 (1), Καζεπίδης 2, Σαπούνης, Πανιόπουλος 6, Ανδρεόγλου, Σούλης 10 (2), Λουκίδης 15 (3), Νικολόπουλος 4, Λωρίτης, Χρηστομάνος, Τινάνας

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 6, Κλείτσας 2, Γαλανάκης, Κοντάκης 19 (1), Φάρκωνας 2, Συλεόπουλος 12 (2), Ευαγγελινός, Κετσετζής, Κουτσονοβάκης, Μωυσίδης 14, Κωλέτσης, Μπέης