Με καλό δεύτερο μέρος, 67-51 ο Ολυμπιακός τον ΓΣΑ

Με ένα 10-0 στο τελευταίο τετράλεπτο του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός Βόλου έβαλε το νερό στ’ αυλάκι και όντας βελτιωμένος στο δεύτερο 20λεπτο πήρε το ροζ φύλλο με αντίπαλο τον Γ.Σ. Αλμυρού με 67-51. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν από τους φιλοξενούμενους του Γιάννη Στεργιόπουλου με 14-19 στο 10’ και με 20-26 στο 16’. Ωστόσο, ένας προσωρινός τραυματισμός του Γιάννη Καραγιώργου σ’ εκείνο το σημείο και η απόσυρσή του ως το ημίχρονο κόστισε στον Γυμναστικό, που δέχθηκε από την ομάδα του Φώνη Μαυρομιχάλη 10 πόντους, χωρίς να βάλει κανέναν, με συνέπεια το 30-26 στο 20’

Στην επανάληψη, τα πάντα ξεκαθάρισαν οριστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στις επιτυχίες μετά τη βαριά ήττα από τη Νίκη.

Απόντες για τους νικητές, που είχαν σε φοβερή μέρα τον Αλεξίου με 21 πόντους και πέντε τρίποντα, οι Γεωργίου (θα μείνει εκτός δύο βδομάδες και έπειτα θα επανεκτιμηθεί η κατάστασή του) και Λουλούδης.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-26, 48-39, 67-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 18 (4), Θέος, Αλεξίου 21 (5), Καφάσης, Τσιαπράζης, Βλασταρίδης, Καραθάνος 6, Αναστασόπουλος 8 (1), Σκαμάγκας, Παρασκευάς 14

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 2, Καραγιώργος 26 (3), Μαμούρας Θ. 5 (1), Καραπτσιάς, Καλόγηρος, Μαμούρας Π. 2, Μυλωνάς, Γώγουλας 4, Χατζόπουλος 4, Βαλαμούτης 8