Το διπλό η Ανάληψη, τα παράπονα η ΑΕΒΔ

Με 23 πόντους ο Ίλτσογλου είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη της Ανάληψης Με 23 πόντους ο Ίλτσογλου είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη της Ανάληψης

Με 64-68 επικράτησε η Ανάληψη της ΑΕΒ Διμηνίου στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, με τους νικητές να είναι πλέον μόνοι στην 5η θέση του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ, ξεπερνώντας τους σημερινούς τους αντιπάλους, αλλά και τον Ίωνα στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντας από νωρίς βάσεις νίκης (11-23), ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 15 (29-44), όντας εξαιρετική αυτό το διάστημα.

Ωστόσο, η ΑΕΒΔ με εντυπωσιακή τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-14 μείωσε στο 30’ στους τέσσερις (54-58) και όλα κρίθηκαν στο τέλος.

Εκεί δόθηκαν δύο τεχνικές ποινές και μία αποβολή με ντισκαλιφιέ στους γηπεδούχους. Αρχικά δόθηκε τεχνική ποινή στον πάγκο και συγκεκριμένα στον συνεργάτη του Πάρι Λότφι, Κώστα Σιδηρόπουλο, γιατί αρνήθηκε να φύγει από τον πάγκο, όπως απαίτησε ο διαιτητής Τζαφλέρης, ενώ με το σκορ στο 64-65 δόθηκε τεχνική ποινή στον Βλάχο, που παραπονέθηκε, γιατί δεν υπεδείχθη φάουλ στα 7’’ πάνω στον Χαρχαρή, το οποίο οι γηπεδούχοι θεώρησαν καθαρό. Τις διαμαρτυρίες συνέχισε ο Αναστασιάδης, που αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ και του κρατήθηκε το δελτίο. Με τις τρεις βολές που εκτέλεσαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γαλανάκη διαμόρφωσαν το τελικό 64-68.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 29-44, 54-58, 64-68

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 6 (2), Τσίκος, Αναστασιάδης 4 (1), Καρπέτης 2, Ιωαννίδης 7 (1), Νίκολης, Ρόσσιος 11, Αποστολίδης 12 (2), Τσινίκας 2, Βλάχος 3 (1), Αγκρής, Χαρχαρής 17

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 25 (3), Κλείτσας 2, Γαλανάκης 10 (2), Κοντάκης 16 (4), Κουτσονοβάκης, Συλεόπουλος 11 (1), Ευαγγελινός, Κετσετζής, Μωυσίδης 2, Κολίτσης, Φάρκωνας