Μόνο η ΝΙΚΗ υπήρχε στο παρκέ, 83-58 τον Ολυμπιακό Β. (video)

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το κατ’ ευφημισμό, όπως τελικά αποδείχθηκε, βολιώτικο ντέρμπι ανάμεσα στη Νίκη Β. και τον Ολυμπιακό Β., αφού οι γηπεδούχοι σε ένα σχεδόν γεμάτο κλειστό της Νέας Ιωνίας ήταν καταιγιστικοί και διέλυσαν τον αιώνιο αντίπαλό τους με 83-58, κλείνοντας από τώρα θέση στα πλέι οφ. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 31 πόντους στο 33’, αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στα τελευταία λεπτά στους 25. Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα ήταν απολαυστική και από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και πήρε διαφορά 15 πόντων (27-12) έδειξε ότι δεν υπήρχε περίπτωση αμφισβήτησης της κυριαρχίας της.

Το πρώτο μέρος

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νίκη απλά έπαιξε άμυνα, ανάγκασε τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος, πήρε τα αμυντικά ριμπάουντ και έτρεξε στον αιφνιδιασμό, κάνοντας το ένα fast break πίσω από το άλλο. Με ξέφρενο ρυθμό οι γηπεδούχοι, έφτασαν στους 27 πόντους στο 10λεπτο, όντας ασταμάτητοι, ενώ δεχόμενοι 12, πήραν νωρίς διαφορά 15 πόντων. Για πρώτη φορά η Νίκη πήγε πάνω από τους 10 πόντους στα 2.46’ με αιφνιδιασμό του Γιωτόπουλου (19-8) ενώ στη συνέχεια, μετά την επανάληψη του +11 (23-12 στο 9’), αύξησε το υπέρ της πλεονέκτημα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου στο +15 με καλάθια των Τσώλη και Γιωτόπουλου.

Στη δεύτερη περίοδο μετά το 31-16 από τον Παρασκευά, Τσώλης και Παπούλιας έφεραν το σκορ στο 35-16 (+19), ενώ για πρώτη φορά οι κυανόλευκοι ξέφυγαν από 20 πόντους στα 5.16’ πριν το ημίχρονο με τρίποντο του Τσώλη (40-19, +21). Εν συνεχεία είχαμε το μέγιστο της διαφοράς δύο φορές για το πρώτο μέρος, που ήταν το +23 (42-19 με καλάθι του Παπούλια και 45-22 με γκολ-φάουλ του Τσώλη στα 3.40’), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 19 μέχρι το 20’ (51-32). Αυτό το διάστημα, ο Τσώλης με 15 πόντους, ο Μπόγδανος με 14 και ο Παπούλιας με 12 ήταν καταιγιστικοί, ενώ από την άλλη μόνο ο Παρασκευάς στεκόταν στο ύψος των περιστάσεων με 11 πόντους. Παραφωνία στο πολύ ωραίο μπάσκετ που έπαιξε η Νίκη κάποιοι πιτσιρικάδες οπαδοί της, που ανάγκασαν τους διαιτητές να διακόψουν τρεις φορές το ματς, με τον κίνδυνο οριστικής διακοπής να είναι ορατός.

Το δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος η Νίκη έτρεξε αρχικά σερί 6-0 (57-32), με το +25 να είναι η νέα μέγιστη τιμή της διαφοράς μέχρι τότε, αλλά ο Ολυμπιακός δεν την άφησε να αυξηθεί άλλο. Χάι λάιτ του τρίτου δεκαλέπτου το καλάθι του Γιωτόπουλου (61-39) με χορευτική φιγούρα, ενώ έπειτα από το 61-41 στο 26’, μέχρι το 30’ οι δύο αντίπαλοι έκαναν διαδοχικά μίνι σερί 4-0 έκαστος (από 64-41 το σκορ έγινε 65-45), για να διαμορφώσουν το 67-46 του τρίτου δεκαλέπτου ο Μπόγδανος και με 1/3 βολές ο Αναστασόπουλος.

Στα 8.40’ πριν τη λήξη ο Μπόγδανος ξεσήκωσε τα κλειστό με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, με το οποίο έκανε το 73-46 (+27), ενώ ο ίδιος στα 7.55’ επέτρεψε στην ομάδα του να πλησιάσει στους 30 πόντους (75-46, +29), και ο Γιωτόπουλος να τους ξεπεράσει στο 33’ (77-46, +31).

Στο 34.30’ με τον 24ο πόντο του Μπόγδανου έγινε το 79-52 (μετά το 0-6 των φιλοξενουμένων), ενώ στο 39’, κι ενώ είχαν αρχίσει τα ΟΛΕ-ΟΛΕ, ο νεαρός Κοντογιάννης πέτυχε το 83-55 και αποθεώθηκε, όπως και όλοι οι συμπαίκτες του, με το τελικό σκορ να είναι το 83-58 μετά το τρίποντο του Καραθάνου.

Φυσικά τα πανηγύρια που ακολούθησαν ήταν έντονα, αλλά οι κροτίδες δεν είχαν καμία θέση σε ένα τέτοιο κλίμα, χαλώντας τη γιορτή.

Διαιτητές: Δεσλής-Παργιανόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 51-32, 67-46, 83-58

ΝΙΚΗ Β. (Πρέκας): Τζίνης, Κοντογιάννης 2, Παπούλιας 18, Μπόγδανος 24 (1), Τσαβές 2, Βλήτσιος 4, Τσώλης 18 (2), Διγενής 2, Μαυροφώτης, Γιωτόπουλος 13 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 5 (1), Γεωργίου 8, Αλεξίου 2, Καραθάνος 7 (1), Λουλούδης 5, Αναστασόπουλος 7, Παρασκευάς 24, Καφάσης

Βράβευση των δύο αρχηγών από τους Αργοναύτες

Στο ημίχρονο της συνάντησης το κλειστό σείστηκε από τα χειροκροτήματα, μετά την κίνηση του συλλόγου Αργοναύτες (μπάσκετ με καρότσι) να βραβεύσει δια μέσου των κ.κ. Μαλάτου και Μπαρμπαγεωργόπουλου (προέδρου και αντιπροέδρου) τους αρχηγούς των δύο ομάδων Τσώλη και Αλεξίου για το φιλικό που έπαιξαν πριν λίγο καιρό οι δύο ομάδες με σκοπό την οικονομική ενίσχυση των Αργοναυτών. Μάλιστα, ο Δημήτρης Μπαρμπαγεωργόπουλος συγκίνησε με τα λόγια του, ζητώντας η αντιπαράθεση μεταξύ Νίκης και Ολυμπιακού να βρίσκεται μόνο εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου.