Με 43 πόντους του Καραγιώργου, διπλό του ΓΣΑ στην παράταση

Το δρομολόγιο παράδεισος-κόλαση και ξανά παράδεισος έκανε ο Γ.Σ. Αλμυρού στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Σε ένα ματς χάρμα ιδέσθαι, που ήταν και πολύ κρίσιμο στη μάχη της παραμονής, η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου έκανε καταπληκτικό παιχνίδι μέχρι το 16’, όταν και προηγήθηκε με 17 πόντους προβάδισμα (9-26), αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε και το πλήρωσε με τη μείωση της διαφοράς μέχρι το ημίχρονο στους πέντε πόντους (25-30). Στο δεύτερο μέρος μπορεί να συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι και να διατηρεί μία μικρή διαφορά σε ένα μεγάλο διάστημα, αλλά με συνεχή προσπάθεια οι Νέοι Αθλητές έφτασαν να προηγηθούν λίγο πριν το τέλος με 63-61, για να στείλει το ματς στην παράταση Καραγιώργος, ισοφαρίζοντας σε 63-63. Οι Αλμυριώτες είχαν και το τελευταίο σουτ του αγώνα, με τον Ηλία Βαλαμούτη να αστοχεί.

Στην παράταση πάντως οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, ξέφυγαν από την αρχή και τελικά κέρδισαν με 70-77, νικώντας φέτος για δεύτερη φορά τους Νέους Αθλητές.

ΝΑ ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Σούλης 15 (4), Ράπτης 7 (1), Καζεπίδης 4, Σαπούνης, Πανιόπουλος 3 (1), Καλλιτζέος 11, Λουκίδης 17 (4), Νικολόπουλος  7 (1), Αγάλου-Λωρίτης 6 (1), Χρηστομάνος

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 1, Καραγιώργος 43 (1), Μαμούρας Θ. 8, Παραλίκης 5 (1), Συνάζος, Χατζόπουλος 8 (2), Θέος 4, Γώγουλας 4, Δέλλιος, Βαλαμούτη 4

Last modified onSunday, 05 February 2017 14:45