Σαρωτική στο δεύτερο η Νίκη, 61-82 τη Νίκαια

Εκεί που στραβοπάτησαν Ολυμπιακός Β. και Γ.Σ. Βόλου, στο κλειστό Ι. Πατάκης  απέναντι στον Γ.Σ. Νίκαιας, η Νίκη πέρασε άνετα. Οι κυανόλευκοι με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος πήραν … παραμάζωμα τους αντιπάλους τους, που ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο 20λεπτο, και με τον Μπόγδανο να οργιάζει με 33 πόντους, έφτασαν με επιμέρους σκορ στην επανάληψη το 28-48 στο τελικό 61-82.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-17, στο ημίχρονο η Νίκη είχε απλώς βραχεία κεφαλή (33-34), αλλά στην επανάληψη οι Βολιώτες δεν είχαν όρεξη για αστεία και καθάρισαν το ματς εύκολα, παίρνοντας στο τέλος και μία μεγάλη διαφορά (+21), μεγαλύτερη μάλιστα και από αυτή που είχαν επικρατήσεις της ίδιας ομάδας στον πρώτο γύρο στη Νέα Ιωνία (+18).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-34, 45-57, 61-82

Γ.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ (Πατάκης): Γίτσας, Αθανασόπουλος 17 (1), Μπαγιάννης 6 (1), Κυριακόπουλος 15, Μουστέλης 7, Γαλάνης 2, Σταυρόπουλος 4, Ρούσσος 1, Μπλιάτζας 9 (1), Ζιαβλάκης

ΝΙΚΗ Β. (Πρέκας): Τζίνης 8, Κοντογιάννης, Παπούλιας 19 (1), Μπόγδανος 33 (3), Γιωτόπουλος, Τσαβές, Βλήτσιος 8, Τσώλης 9, Διγενής, Μαυροφώτης, Γεωργαντάς