Το πάλεψε ο Ίωνας, αλλά καθάρισε ο «Ζάρο» με 40 πόντους

Ο τυπικά γηπεδούχος Ίωνας στο Β. Παρασκευόπουλος κοίταξε στα μάτια το φαβορί Γ.Σ. Βόλου, αλλά μη βρίσκοντας αντίδοτο για τον Ζαρογιάννη, ο οποίος “αφηνίασε”, φτάνοντας τους 40 πόντους και συνολικά τους 198 σε οκτώ αγώνες (μ.ο 25), έχασε με 71-77. Τα στατιστικά του 39χρονου σέντερ ήταν 14/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 12/14 βολές.

Η ομάδα του Άγη Τζούμα προηγήθηκε με 21-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δέχθηκε δώδεκα παραπάνω πόντους στη δεύτερη περίοδο και βρέθηκε πίσω με επτά (28-35). Σχεδόν στα ίδια επίπεδα ήταν η διαφορά στο 30’ (48-56), ενώ στο τέταρτο ο Ίωνας, όντας πολύ μαχητικός, πλησίασε μέχρι και στους τέσσερις στο 38’ (67-71) με τρίποντο του Φ. Φωτιάδη, κάνοντας το ματς ντέρμπι. Ωστόσο, ο Σουλιώτης απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 38.30’ και μετά το ματς πήγε στις  βολές, με τους Παυλόπουλο και Ζαρογιάννη να κρατούν τη νίκη για τον Γυμναστικό με 71-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 28-35, 48-56, 71-77

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κατσανάκης, Φωτιάδης Κ. 3 (1),  Φωτιάδης Φ. 20 (2), Τσαρούχας 5 (1), Ζέρζης, Ροδολάκης 12 (2), Τζικόπουλος, Βασιλείου 4, Γεωργόπουλος 2, Κυρτσόγλου, Ευθυμίου 21 (2), Κέτουλας 4.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 5 (1), Καλογερόπουλος 18, Τσαπραΐλης 2, Ζήσης 2, Σουλιώτης 5 (1), Χριστομάνος 3 (1), Παυλόπουλος, Τσίρος, Σιδέρης, Κουρουπάκης 2, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης 40.

Last modified onSaturday, 17 December 2016 22:24