Με “πολυβόλο” τον Παπούλια, εύκολο διπλό για τη Νίκη στον Αλμυρό

Με τον Παναγιώτη Παπούλια να είναι ασταμάτητος και να βάζει 31 πόντους με δύο τρίποντα και τον Μπόγδανο να προσθέτει άλλους 18, η Νίκη πήρε εύκολο διπλό στον Αλμυρό κόντρα στον Γ.Σ. Αλμυρού με 70-89.

Ενώ η Νίκη ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο με 10-29 υπέρ της και αύξησε ελαφρώς τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο στο +22 (29-51), διατηρώντας τη σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι το 30’ (44-68, +24), στην τέταρτη περίοδο υπήρξε μεγάλη χαλαρότητα και μετριότατη αμυντική κυρίως συμπεριφορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο 35.30’ να μειώσουν στους δέκα (62-72). Αμέσως ο Λάμπρος Πρέκας πήρε τάιμ-άουτ, οι παίκτες του σοβαρεύτηκαν και αύξησαν πάλι το σκορ με ευκολία, φτάνοντας στο τελικό 70-89. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 20 πόντους ο Καραγιώργος, που έβαλε αρκετούς πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 10-29, 29-51, 44-68, 70-89

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 5 (1), Καραγιώργος 20 (2), Μαμούρας Θ. 2, Καραπτσιάς 3, Συνάζος 5 (1), Ποζιόπουλος 3 (1), Μαμούρας Π. 2, Παραλίκης 11 (2), Χατζόπουλος 5 (1), Καλόγηρος, Βαλαμούτης 14 (1)

ΝΙΚΗ Β. (Πρέκας): Τζίνης 2, Κοντογιάννης, Δελιόπουλος, Παπούλιας 31 (2), Γιωτόπουλος 8, Μπόγδανος 18, Τσαβές 10, Βλήτσιος 2, Τσώλης 10 (2), Διγενής, Μαυροφώτης, Τοκατλίδης 6