Κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος ο Γ.Σ. Αλμυρού

Ξεκίνησε ιδανικά, αλλά η συνέχεια μόνο ανάλογη δεν ήταν για τον Γ.Σ. Αλμυρού. Η ομάδα του Π. Γκουγκουτούδη, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 11-17, στα επόμενα τρία δέχτηκε 38 παραπάνω πόντους από τον Γ.Σ. Νίκαιας και ηττήθηκε στο κλειστό Ι. Πατάκης με 86-54.

Τα πρώτα κακά σημάδια έκαναν την εμφάνισή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 32-26.

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο επήλθε η πλήρης κατάρρευση για τους Αλμυριώτες, οι οποίοι έβαλαν μόλις 13 πόντους και δέχτηκαν 33, με συνέπεια το σκορ να γίνει 65-39. Τα πάντα είχαν κριθεί και στην τελευταία περίοδο, οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν κυρίως μη βασικούς, με το τελικό 86-54 να αποτελεί μία βαριά ήττα για τον Γυμναστικό.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 32-26, 65-39, 86-54

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 11, Καραγιώργος 7 (1), Μαμούρας Θ. 8 (1), Καραψιάς, Συνάζος 2, Ποζιόπουλος 3 (1), Μαμούρας Π. 2, Παραλίκης 4, Χατζόπουλος 12, Βαλαμούτης 5