4Χ4 ο Γ.Σ. Βόλου, 57-66 την ΑΕΒΔ

Ευκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ 57-66 επικράτησε ο Γ.Σ. Βόλου της ΑΕΒ Διμηνίου στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Μ’ αυτό το διπλό η ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη έκανε το 4Χ4 και είναι συγκάτοικος με τον Ολυμπιακό Βόλου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην αρχή οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν και προηγήθηκαν με 2-14 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 5-16 υπέρ τους.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν μέχρι το ημίχρονο σε 23-30. Μάλιστα με 5-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (28-30). Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού ο Γυμναστικός κυριάρχησε τα επόμενα λεπτά και πήγε το σκορ στο 30-45, ενώ ίδια ήταν η διαφορά στο 30’, με το 36-51 σ’ αυτό το σημείο να διαμορφώνεται με καλάθι του Καλογερόπουλου στην εκπνοή.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ήταν για πολλή ώρα διψήφια και στα 3.19’ πριν τη λήξη ο Ζαρογιάννης έκανε το 46-61. Ωστόσο, με πολλή πίεση στη άμυνα σε όλο το γήπεδο και με προεξάρχοντα τον Στύλλα η ΑΕΒΔ έφτασε να μειώσει  στα 19’’ πριν το τέλος σε 57-66, για να φτάσουμε στο τελικό 57-66 με μία στις δύο βολές του Τσίρου.

Τα δεκάλεπτα: 5-16, 23-30, 36-51, 57-66

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 17 (3). Τσίγκος 7, Αναστασιάδης 3, Καρπέτης 4, Πανταζής 7 (2), Ρόσσιος 12 (1), Ξυπνητός 2, Βλάχος 3 (1), Αγκρής, Χαρχαρής 2

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 4, Καλογερόπουλος 13 (1), Τσαπραΐλης 1, Ζήσης 2, Σουλιώτης 2, Χρηστομάνος, Παυλόπουλος 11, Τσίρος, Σιδέρης 3 (1), Κουρουπάκης 2, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης