Ροζ φύλλο για Νέους Αθλητές, Ολυμπιακό Βόλου, ήττα για ΓΣΑ

Νίκη με ανατροπή στο φινάλε για τους Νέους Αθλητές και την Ανάληψη να χάνει δύο ευκαιρίες στην τελευταία επίθεση για να κερδίσει, ενώ εύκολη επικράτηση είχε ο Ολυμπιακός Βόλου, 83-54 κόντρα στο ΓΣ Νίκαιας και εκτός έδρας ήττα γνώρισε ο ΓΣΑ.

Νέοι Αθλητές Νίκης-Ανάληψη 75-74
Δεύτερο συνεχόμενο σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για τους Νέους Αθλητές. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαν κερδίσει με έναν πόντο στη Νίκαια την τοπική Νίκαια 2012, σήμερα στο κλειστό της Νέας Ιωνίας επιβλήθηκαν 75-74 της Ανάληψης. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και οι γηπεδούχοι το έκλεισαν προηγούμενοι 36-34. Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα ζώνης από πλευράς Γιώργου Βλιώρα είχε θετικά αποτελέσματα και η Ανάληψη πήρε διαφορά που έφθασε μέχρι τους δώδεκα πόντους. Ο Ντίκας με βολές έκανε το 68-74 περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη και με επιμέρους σκορ 7-0 στο φινάλε, η ομάδα του Αποστόλη Καμακά πανηγύρισε τη νίκη. Αρχικά ο Τύμπας μείωσε σε 71-74, μετά ο Καραθανάσης με δικό του κλέψιμο και coast to coast διαμόρφωσε το 73-74. Ακολούθησε άστοχη επίθεση από την Ανάληψη, δύο χαμένες βολές από τον Μανωλόπουλο, νέα χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και ο Νικολόπουλος έκανε το 75-74 ύστερα από ασίστ του Καραθανάση. Η Ανάληψη έχασε την επίθεση, ο Καραθανάσης πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ στα 17'', αστοχώντας όμως στις βολές. Οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα είχαν δύο ευκαιρίες στο τέλος να πάρουν τη νίκη, αλλά τις σπατάλησαν σουτάροντας έξω από τη γραμμή των 6.75 ενώ θα μπορούσαν να πάνε πιο κοντά στο καλάθι. Τέλος, να προσθέσουμε πως στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, τραυματίστηκε ο Σούλης και δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 23-20, 36-34, 55-55, 75-74
Νέοι Αθλητές Νίκης: Μανωλόπουλος 11 (1), Καραθανάσης 4, Θέος 4, Σκαμάγκας 23 (6), Τύμπας 14 (2), Νικολόπουλος 17, Σούλης 2, Φάρκωνας, Κοντογιάννης, Λωρίτης, Ανδρεόγλου, Πανιόπουλος.

Ολυμπιακός Βόλου-ΓΣ Νίκαιας 83-54
Ένα ευχάριστο απόιγευμα είχε ο Ολυμπιακός Βόλου στο κλειστό του ΕΑΚ. Δεν συνάντηση πρόβλημα κόντρα στο ΓΣ Νίκαιας που παρατάχθηκε στη σημερινή αναμέτρηση με έξι παίκτες. Από το ξεκίνημα έως το τέλος, οι παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη ήταν σοβαροί και έφθασαν εύκολα το ροζ φύλλο όπως μαρτυρά και η τελική διαφορά των 29 πόντων. Έπαιξαν όλοι ι παίκτες κι αρκετά λεπτά οι νεαρότεροι σε ηλικία, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” ευστόχησαν σε συνολικά 12 τρίποντα.
Δεκάλεπτα: 26-16, 14-9, 29-22, 14-7
Ολυμπιακός Βόλου: Καραγεώργος 14 (4), Παραλίκης, Καραρρήγας 11 (3), Αλεξίου 4 (1), Καφάσης 16 (1), Αχριάνης 14 (2), Βλασταρίδης, Καραθάνος 3 (1), Βασιλείου 3, Κολλιός, Βλίτσιος 11, Παρασκευάς 13.

Δίλοφος-ΓΣ Αλμυρού 76-64
Ο ΓΣ Αλμυρού ηττήθηκε από το Δίλοφο με 76-64. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη δεν είχε καλή παρουσία στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν 66-64 τρία λεπτά πριν τη λήξη και έφθασαν στο ροζ φύλλο σκοράροντας 10 αναπάντητους πόντους.
Δεκάλεπτα: 18-21, 39-41, 57-57, 76-64.
ΓΣ Αλμυρού: Καραπτσιάς 2, Παπούλιας 22, Κοντοστάθης, Σινάζος 5, Γιάγκος, Μαμούρας 2, Αναγνωστόπουλος 3, Θέος 11, Θεοδώρου, Μητρουλάς 19.

Last modified onMonday, 29 February 2016 11:37