Νικητής ο Αλμυρός στο ντέρμπι της ΕΣΚΑΘ

Ο ΓΣ Αλμυρού ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι που έγινε στον Αλμυρό με τον Ολυμπιακό Βόλου για την Α1 ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη, επικράτησε με 80-71 σε ένα ντέρμπι που είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του τον έλεγχο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 16 πόντους δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Μητρουλά, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν. Με καλάθι και φάουλ του Μαυροφώτη μείωσαν στους πέντε (69-64), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο ο Αλμυρός με ψυχραιμία διατήρησε το προβάδισμα και πανηγύρισε το ροζ φύλλο.

Ο Αλμυρός είχε σε εξαιρετική μέρα τον Γιάννη Καραγιώργο που σταμάτησε στους 20, ενώ πολύτιμη βοήθεια στο σκοράρισμα είχε και από την τριάδα, των Βαλαμούτη, Σαμαρά και Στάμου. Ο Ολυμπιακός πάλεψε με τους Μαυροφώτη και Παυλόπουλο κυρίως, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 32-29, 61-47, 80-71

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Καραγιώργος 20, Σαμαράς 14 (1), Αναγνωστόπουλος 6, Στάμος 10, Καραμανλής 2, Θέος 5, Χρηστομάνος 2, Μητρουλάς 8 (2), Βαλαμούτης 13 (1), Μαμούρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Φωσσές 10, Αλεξίου 10 (1), Αναστασόπουλος 4, Μαυροφώτης 17 (3), Παυλόπουλος 12 (2), Καλογερόπουλος 4, Καραθάνος 6, Μακρίδης 8 (2)