Στην παράταση ο ΓΣΒ πήρε το ντέρμπι

Στην παράταση κρίθηκε το τοπικό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και Γυμναστικό Σύλλογο Βόλου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δραπέτευσαν με το διπλό από το ΕΑΚ κερδίζοντας τελικά με 79-81. Στα 8 δεύτερα και τρία δέκατα με μία στις δύο βολές ο Ζαρογιάννης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος το τρίποντο Ντίκα ήταν άστοχο.

Ο ΓΣΒ μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο η τέταρτη περίοδος ήταν αμφίρροπή και το 68-68 της κανονικής διάρκειας του αγώνα έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο ΓΣΒ πιο ψύχραιμος πανηγύρισε τη νίκη. Ο Ζαρογιάννης από τον Γυμναστικό ήταν σε εκπληκτική βραδιά και τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους, ενώ ο Ντίκας από πλευράς Ολυμπιακού σταμάτησε στους 25.

Δεκάλεπτα: 7-19, 33-30, 49-42, 68-68 κ.α, 79-81 παρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Πρέκας): Αχριάνης, Καλογερόπουλος 8, Αλεξίου 6 (2), Ντίκας 25 (2), Παυλόπουλος 11, Φωσσές 5, Αναστασόπουλος 12, Μαυροφώτης 12 (3)

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 3, Τσαπραΐλης 19 (4), Χατζόπουλος 10 (2), Τσικλιτσής 5, Τσαβές 5, Γκουγκουτούδης 2, Ζαρογιάννης 36 (1), Δεμίρης, Σουλιώτης 1