Διπλό ανάσα για την Ανάληψη

Έστω και στην παράταση η Ανάληψη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο κλειστό Ι. Πατάκης, επικρατώντας του Σπάρτακου Λάρισας με 80-81 για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι κυανέρυθροι θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει το ματς στην κανονική διάρκεια του αλλά κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά τους στοίχησαν, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 69-69. Η Ανάληψη προηγήθηκε μέχρι και με εννιά πόντους, αλλά ισοφαρίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα από εύστοχο λέι απ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο  η Ανάληψη άντεξε στην πίεση και πήρε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον έναν πόντο με τρίποντο στο τέλος. Ο Απόστολος Καμακάς, που είχε και βοήθεια από τον Γιώργο Βλιώρα στον πάγκο, είδε τους παίκτες του να κερδίζουν στο πάθος περισσότερο και στο πείσμα αυτό το ματς. Σημαντική νίκη για τους κυανέρυθρους, που θα μπορούσαν να έχουν μπλεχτεί σε περιπέτειες αν δεν κέρδιζαν και σήμερα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-30, 47-49, 69-69, 80-81

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς-Βλιώρας): Ίλτσογλου Γ. 19 (4), Φωτιάδης Κ, Γαλανάκης 6 (1), Κοντάκης 21 (4), Συλεόπουλος 7, Φωτιάδης Φ. 2, Τσακιρόπουλος 8, Παπαζήσης 14 (1), Κριμπογιάννης, Βαρδακώστας, Λουλούδης 4.

Last modified onSaturday, 06 December 2014 20:00