noodles volos banner

Τελειώνει ο πρώτος γύρος στην Α1 με ντέρμπι για την 3η θέση

Δυνατές αναμετρήσεις επιφυλάσσει η 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Α1 μπάσκετ των Ανδρών, η οποία θα διεξαχθεί από σήμερα έως τη Δευτέρα. Από το σημερινό πρόγραμμα  ξεχωρίζει η «μάχη» για την τρίτη θέση, μεταξύ της ΑΕΚ και του Άρη, όπως και το ντέρμπι της Πελοποννήσου, Προμηθέας Πατρών-Κόροιβος Αμαλιάδας.

Η Ένωση υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τους Θεσσαλονικείς και μοναδικός στόχος της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς είναι η υπεράσπιση της έδρα της από τον τέταρτο της κατάταξης Άρη που... καλοβλέπει την τρίτη θέση, όπου βρίσκεται η ΑΕΚ.

Την ίδια στιγμή, ο Προμηθέας θα φιλοξενήσει στην Πάτρα τον Κόροιβο, με τους Αχαιούς να θέλουν τη νίκη για να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο την οκτάδα, κόντρα στην ομάδα της Αμαλιάδας που ψάχνει ένα «διπλό» για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, το Λαύριο θέλει να πάρει βαθμολογική ανάσα απέναντι στον Απόλλωνα, όπως και τα Τρίκαλα κόντρα στον Κολοσσό, ενώ το Ρέθυμνο θέλει να παραμείνει στην καταδίωξη μίας θέσης στην τετράδα με νίκη στην έδρα του, απέναντι στη Δόξα Λευκάδας.

Αύριο  ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προέρχεται από την ήττα στο  ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, θα πρέπει να δώσει ακόμη μία δυνατή αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» θα πρέπει να βγουν «ζωντανοί» από το κλειστό της Πυλαίας, κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι της αγωνιστικής, προκειμένου να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει τη Δευτέρα, με τους «ερυθρόλευκους» να δοκιμάζονται στη Χαλκίδα απέναντι στην Κύμη.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των Ανδρών έχει ως εξής:

Σάββατο 7 Ιανουαρίου

ΚΓ Λαυρίου 17.00 Λαύριο-Απόλλων Π.     

Πουρσανίδης Γ.-Ψαριανός-Μαλαμάς (Καρούσης)

ΟΑΚΑ 17.00 ΑΕΚ-Άρης

Αναστόπουλος Π.-Μάνος-Δεσλής (Δούκας)

ΔΚΓ Τρικάλων  17.00 Τρίκαλα-Κολοσσός Ρ. 

Πηλοΐδης-Παναγιώτου-Συμεωνίδης (Τσιργούλας)

ΚΓ Μ. Μερκούρη 17.00 Ρέθυμνο-Δόξα Λευκάδας 

Σώμος-Βαρδάλος-Τσαρούχα (Μαγκανάς)

ΔΑΚ Τόφαλος  17.00 Προμηθέας Π.-Κόροιβος 

Καρακατσούνης-Τσώνος-Ξενικάκης (Παπαδόπουλος Γ.)

Κυριακή 8 Ιανουαρίου

ΚΓ ΠΑΟΚ 20.00 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός     

Σχινάς-Τζαφλέρης-Μαγκλογιάννης (Γκούμας)

Δευτέρα 9 Ιανουαρίου

ΚΓ Χαλκίδας 17.30 Κύμη-Ολυμπιακός       

Γεωργιάδης-Παφίλης -Πιτσίλκας Β. (Σταμάτης Φ.)

 

 

 

 

 

 

 

 

07/01/2017 13:33