Ζορίστηκαν να κερδίσουν οι "αιώνιοι"

Ο Ολυμπιακός «φλέρταρε» με μια άκρως οδυνηρή ήττα στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ, αλλά στο τέλος… γλίτωσε. Με τους Ματ Λοτζέσκι (28π., 8/10β., 7/9διπ., 2/3τριπ.) και Κώστα Παπανικολάου (19π., 4/4β., 3/4τριπ.) να «ντύνονται» Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης (αμφότεροι απουσίασαν λόγω τραυματισμού), η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφυγε νικήτρια με σκορ 84-89   ! Καθοριστικός στο τελευταίο λεπτό και ο (ως τότε... εξαφανισμένος) Πάτρικ Γιανγκ, καθώς ευστόχησε σε ενα καθοριστικό γκολ-φάουλ, αλλά και ακόμη ένα ζευγάρι ζευγάρι βολών.

Το ματς είχε εντυπωσιακές διακυμάνσεις στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως να χάνει πολύ εύκολα τις διψήφιες διαφορές που έχτιζε, κινδυνεύοντας ακόμη και με μια ήττα, που αν ερχόταν θα ήταν άκρως οδυνηρή.

Γενικότερα η απουσίες των δύο αρχηγών του Ολυμπιακού, Σπανούλη και Πρίντεζη έπαιξαν ρόλο, με τον ΠΑΟΚ να φέρνει κυριλεκτικά στα... όρια τους τους πρωταθλητές.

Όλα κρίθηκαν στο τέλος. Με καλάθι και φάουλ του Γιανγκ, οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν 84-86 στα 26'', ενώ στη στην επίθεση των γηπεδούχων που ακολούθησε, ο Σάιμπερτ έκανε λάθος υπό την πίεση του Λοτζέσκι. Η ομάδα του Μαρκόπουλου έστειλε  τον Γιανγκ στις βολές, εκείνος δε λάθεψε ούτε τότε (84-88 στα 18''), με τον ΠΑΟΚ να υποπίπτει σε νέο λάθος και κάπου εκεί να τελειώνουν όλα...

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-52, 66-73, 84-89

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ 8, Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 2, Σάιμπερτ 8 (1/6 τρίπ.), Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 12 (1), ΜΑργαρίτης, Μπράιαντ 14 (1), Πέινερς 12 (1), Κλάντον 18 (8/9 δίπ., 8 ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (1), Αγραβάνης 8 (2), Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 19 (3), Μάντζαρης 8 (1), Μπιρτς, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 2, Λοτζέσκι 28 (2), Αθηναίου 5.

Τρίκαλα-Παναθηναϊκός 77-82

Ο Παναθηναϊκός… λαχτάρισε στα Τρίκαλα, αλλά η εμπειρία του στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης του χάρισε το πολύτιμο «διπλό». Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 82-77 των μαχητικότατων ουραγών, για την 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά μίλησε η εμπειρία των «πράσινων», με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να παίρνει μία επαγγελματική νίκη. Ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε ακόμη μία γεμάτη εμφάνιση με 7 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 26 λεπτά συμμετοχής, τη στιγμή που ο Μάικ Τζέιμς έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο στην Α1 με 17 πόντους. Ο Τζέιμς Φελντέιν προσέφερε με 13 πόντους, ενώ Κρις Σίνγκλεντον (12π.) και Αντώνης Φώτσης (11π.) έκλεισαν την τετράδα των διψήφιων. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισε ο Κέλσι Μπάρλοου με 28 πόντους, αλλά μόλις δύο στην κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-82

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 5 (1), Μπιρούτα 10 (1), Τσαγκαράκης 8 (2), Μπάρλοου 28 (5), Χότον 11, Λίποβι 5 (1), Καραθανάσης, Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλλές 3, Βαρυτιμιάδης 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Φώτσης 11 (3), Φελντέιν 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Καλάθης Ν. 7 (1), Νίκολς 3, Τζέιμς 17 (1), Καλάθης Π. 1, Παππάς 8 (1), Μπουρούσης 3.