Επαγγελματική νίκη η ΑΕΚ, το μπαμ με ΠΑΟΚ η Κύμη

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πέρασε έστω και προσωρινά η ΑΕΚ που πήρε την επαγγελματική της νίκη με 89-75 επί του Κόροιβου Αμαλιάδας στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Την έκπληξη της ημέρας έκανε η Κύμη που νίκησε με 93-82 τον «ευρωπαίο» ΠΑΟΚ, ενώ συναρπαστικό ματς έγινε στο Ρέθυμνο όπου η ομώνυμη ομάδα μετά από παράταση κέρδισε με 104-97 τον Προμηθέα Πατρών.
Ο Άρης δεν είχε κανένα πρόβλημα με αντίπαλο τoν Κολοσσό Ρόδου νικώντας την με 84-60 στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο. Στην Πάτρα ο Απόλλωναςεπικράτησε με 74-65 της νεοφώτιστης Δόξας Λευκάδας.

Οι δύο «αιώνιοι» αγωνίζονται τη Δευτέρα 5/12, ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα Τρίκαλα (17:00), ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται στο Λαύριο (19:00).

ΑΕΚ-Κόροιβος Αμαλιάδας 89-75

Η ΑΕΚ επικράτησε με 89-75 του Κόροιβου Αμαλιάδας σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτοι σκόρερ για την Ένωση ήταν οι Γουίλιαμς και Ιβάνονιτς με 19 πόντους έκαστος, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπράουν με 19 πόντους.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε στον αγώνα χωρίς τον Μάικλ Ντίξον, που είναι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση μετά την χθεσινή εμπλοκή του σε θανητοφόρο τροχαίο δυστύχημα, και τον τραυματία Κώστα Βασιλειάδη. Μετά το 46-39 του πρώτου μέρους, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Ζντοβτς έδειξε να «καθαρίζει» τον αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά στους 17 (63-46 στο 28'), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τέσσερα σερί τρίποντα μείωσαν στους πέντε (63-58) 34'' πριν την λήξη της περίοδου.

Ο Ιβάνοβιτς όμως, που έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, με πέντε σερί ποντους έδωσε και πάλι διψήφια διαφορά στην ομάδα του (68-58 στο 30'). Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό και έφτασε άνετα στη 8η φετινή της νίκη με το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 46-39, 68-58, 89-75

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), Σάκοτα 7 (1), Μιλόσεβιτς 15 (1), Λαρεντζάκης, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 19 (3), Μωραΐτης 1, Μαυροειδής 16, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 19 (1).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 13 (3), Μπράουν 19 (5), Μιλουτίνοβιτς 12 (1), Μιχάλογλου 2, Βαν Όστρουμ 5 (1), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 6, Χολ 10

Κύμη-ΠΑΟΚ 93-82

Η Κύμη με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τον ΠΑΟΚ 93-82 και έφτασε τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, που προβλημάτισε για ακόμη ένα παιχνίδι, υπέστη την τέταρτη ήττα σε εννέα αγωνιστικές.

Ο «δικεφάλος» ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο δεκάλεπτο και στο 8' ήταν μπροστά με (11-21). Η διαφορά των δέκα πόντων παρέμεινε μέχρι το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε με 17-27. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αύξησε ελαφρώς το σκορ μέχρι το 20' και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ (40-45).

Η ομάδα του Μπρατσιάκου «ξύπνησε» στην τρίτη περίοδο και στο 26' πέρασε μπροστά με (55-54). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν επηρεασμένοι από τα συνεχόμενα τρίποντα της Κύμης και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στο +9 (72-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Εύβοιας κράτησε τη διαφορά κι έτσι γράφτηκε το τελικό 93-82. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κοστόφ με 21 και Ελ Αμίν με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 40-45, 72-63, 93-82

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 7, Αντεγκμπόγιε 7 (1), Σιγκούνας 6 (2), Τσούπκοβιτς 11 (1), Κοστόφ 21 (2), Σταμάτης 9 (1), Πάλμπλαντ 6 (2), Μόργκαν 9, Ελ Αμίν 17 (2)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 20, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Τέιλορ 9 (1), Μιλιένοβιτς 11, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 19 (5), Μπράιαντ, Κλάντον 14