40αρα για τον Παναθηναϊκό-Η βαθμολογία της Α1

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να «κλειδώσει» μία διαφορά ασφαλείας και φυσικά τη νίκη απέναντι στην Κύμη τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο χρονικά ματς της 4ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 24-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγαν με +27 (59-32) και έφτασαν άνετα στην 3η νίκη τους στην Α1 Ανδρών με το επιβλητικό 92-52, υποχρεώνοντας τους «νεοφώτιστους» στην 3η ήττα και 2η εκτός έδρας.

Πλέον, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας στρέφουν την προσοχή τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές (4/11, 19:45), για την Euroleague. Κορυφαίοι των «πράσινων», οι οποίοι στην πρώτη περίοδο άγγιξαν το ρεκόρ παραγωγικότητάς τους (σ.σ. σημείωσαν 35 πόντους και πλησίασαν τους 39 που είχαν πετύχει στις 29/3/2008 απέναντι στην Ολυμπιάδα), ήταν οι Νίκος Παππάς (13π.), Νικ Καλάθης (12π.) και Γιάννης Μπουρούσης (12π.), ενώ σπουδαία απόδοση έπιασε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την Κύμη ξεχώρισε ο μοναδικός... διψήφιος Μουχάμαντ Ελ-Αμίν με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 59-32, 74-41, 92-52

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Φελντέιν 8 (1), Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 3, Καλάθης Νικ 12 (2), Ρίβερς 7 (1), Μποχωρίδης 9 (1), Καλάθης Πατ, Φώτσης 8 (2), Παππάς 13 (3), Λούντζης 5 (1), Μπουρούσης 12.

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Σχίζας 2, Τσούπκοβιτς 8 (2), Σταμάτης 2, Μόργκαν 9, Ελ Αμίν 13 (3), Τουντζιαράκης 7, Σιγκούνας 4, Κατράνας 2, Τζόλος, Κονσταντακόπουλος, Πάλμπλαντ 5 (1), Κουκουλάς.

Σε αγώνες για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-Λαύριο 88-79
ΠΑΟΚ-Απόλλων Π. 84-83
Προμηθέας Π.-Άρης 79-89
Κόροιβος-Δόξα Λευκάδας 74-71
Τρίκαλα-ΑΕΚ 59-78
Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου 75-67
Παναθηναϊκός-Κύμη 92-52