Οι αρχηγοί του Ολυμπιακού "καθάρισαν" την Εφές

Για την 2η αγωνιστική της EuroLeague, ο Ολυμπιακός σημείωσε την πρώτη του νίκη στην φετινή διοργάνωση, και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο, επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 90-66 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Οι Πειραιώτες είχαν για πρωταγωνιστές τους καταπληκτικούς Βασίλη Σπανούλη και Γιώργο Πρίντεζη, οι οποίοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, δείχνοντας και πάλι την ηγετική τους φυσιογνωμία.

Ο Παπανικολάου ανέλαβε εξ αρχής το μαρκάρισμα του κοντύτερου Γκρέιντζερ, στον οποίο πάνω πήγαινε και ο Πρίντεζης, καθώς ο Ολυμπιακός ήθελε να τον βγάλει εκτός ρυθμού. Οι Πειραιώτες στην επίθεση είχαν γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, με τον Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό να "γράφει" το 6-1 στο 4'. Ο υπαρχηγός ήταν "καυτός", καθώς με δέκα σερί πόντους στην συνέχεια έφερε την ομάδα του στο +10 (16-6) στο 7', μετρώντας ήδη 14 πόντους στο δεκάλεπτο. Ο Τόμας με τρίποντο έδωσε... ανάσα στους Τούρκους, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτικοί στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας συνεχώς στο τρανζίσιον, με τον Σπανούλη (7 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο) να φτάνει τους 3.000 πόντους στην EuroLeauge. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 28-16, με τον αρχηγό των πρωταθλητών Ελλάδας να έχει πάρει φωτιά και στην επίθεση, τελειώνοντας τις φάσεις με συνεχόμενα ντράιβ.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε εξαιρετική άμυνα, μπλοκάροντας την λειτουργία της Εφές, όντας αποτελεσματικός στις αλλαγές, με τον Λοτζέσκι να παίρνει μπρος στην επίθεση με τα δικά του σουτ. Ακολούθως ο Γκριν "πυροβόλησε" από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +19 (38-19) στο 15', με το "ερυθρόλευκο σερί να φτάνει στο 8-0. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του ματς, με τον κόουτς Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί τους παίκτες από τον πάγκο (Χάκετ, Γκριν, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου), με τους Τούρκους στο 19' να μειώνουν σε 41-30. Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 41-33, καθώς ο Ερτέλ μείωσε με τρίποντο, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την αστοχία των πρωταθλητών Ελλάδας στην επίθεση.

O Oλυμπιακός στην τρίτη περίοδο μπήκε φορτσάτος όπως στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Παπανικολάου να παίρνει πρωτοβουλίες και να "γράφει" το 53-40 στο 25'. Oι Πειραιώτες συνέχισαν με την βασική τους πεντάδα (Σπανούλης, Μάντζαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μπιρτς), με τον "καυτό" Σπανούλη να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, "γράφοντας" το 56-43 στο 17', με τους γηπεδούχους να έχουν βρει και πάλι τον ρυθμό τους. Ο Σπανούλης οδηγούσε μαεστρικά την ομάδα του σε δημιουργία και επίθεση, με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 62-53.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μιλουτίνοβ έδωσε λύσεις στην επίθεση, με τον Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό να "γράφει" το 68-53 στο 32'. Ο Οσμάν με τρίποντο μείωσε σε 70-58 στο 34', με τους Τούρκους να μην τα παρατούν. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο και ακολούθως ο Γκριν με έμμεσο τρίποντο έφεραν την διαφορά στο +18 (78-60) στο 35'. Ο "καυτός" Ματ στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (84-64) στο 37', με το παιχνίδι πλέον να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στην επικράτηση με το επιβλητικό σκορ 90-66

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66

Ανά δεκάλεπτο: 28-16, 13-17, 21-20, 28-13

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 17 (9ασ.), Πρίντεζης 15 (6ρ.), Λοτζέσκι 14, Γκριν 11, Παπανικολάου 8, Μιλουτίνοφ 8 (7ρ.), Παπαπέτρου 6, Χάκετ 5, Μπιρτς 4 (8ρ.), Μάντζαρης 2.

Δεν έπαιξαν οι Γιανγκ, Αγραβάνης.

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Οσμάν 22, Τόμας 10, Ερτέλ 3, Χάνεϊκατ 6, Όμιτς 2, Κορκμάζ 2, Ντάνστον 5, Μπράουν 10, Γκρέιντζερ 6, Κότον (0/2σ.).