Επιβλητική η ΑΕΚ, 92-49 τη Ζολνόκι

Δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του αγώνα και δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του αγώνα η ΑΕΚ έφτασε πολύ άνετα στη νίκη, κόντρα στη Ζολνόκι (92-49), ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο την προσπάθειά της στο Basketball Champions League της FIBA.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ένωση πήρε τον έλεγχο και δεν... κοίταξε πίσω. Οι Ούγγροι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ένωσης, με το 50-25 να είναι σκορ πρώτου μέρους.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη «εκτελεστή», η διαφορά ξεπέρασε ακόμα και τους 30 πόντους (65-32, 26'). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι τέλους, για το 73-39 της τρίτης περιόδου. Τα πάντα είχαν κριθεί και αυτό που έμενε ήταν το τελικό σκορ. Ο Ζντοβτς μοίρασε χρόνο σε όλους τους παίκτες του. ο Γιώργος Τσαλμπούρης μπήκε στο παρκέ και έδωσε λύσεις και το τελικό 92-49 αποτύπωσε πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-25, 73-39.92-49.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 5 (1), Σάκοτα 8, Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 9 (1), Ντίξον 7 (1), Λαρεντζάκης 14 (1), Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 8, Μαυροειδής 12, Σκουλίδας 2, Ουίλιαμς 10 (2), Τσαλμπούρης 7.

ΖΟΛΝΟΚΙ (Ίβκοβιτς): Μπάρνις 6 (2), Ράιτ 8, Έιλινγκσφελντ 6 (1), Βίτμαν 6, Βοϊβόντα 8, Τοθ, Ρούντνερ 2, Μπορίσοφ 10 (1), Πόποβιτς 3 (1).